W sobotę, 14 września, Różana w obwodzie brzeskim stała się miejscem historycznego wydarzenia, które zgromadziło miłośników sztuki i muzyki sakralnej z całej Białorusi. Po raz pierwszy od 90 lat odnowione barokowe organy zabrzmiały na nowo podczas koncertu muzyki organowej w kościele Świętej Trójcy.

Barokowy skarb z XVIII wieku

Zabytkowe organy, pochodzące z XVIII wieku, są jednym z nielicznych działających barokowych instrumentów na Białorusi, a także najstarszym w diecezji pińskiej. Przez wiele dekad pozostawały one w zaniedbaniu, narażone na niszczenie. Jak podkreślił Aleksander Burdelow, dyrektor artystyczny festiwalu Ars Magna Organi, mimo podejmowanych w przeszłości prób napraw, nigdy nie doszło do pełnej rekonstrukcji ani strojenia tego instrumentu.

Mieszkańcy Różany wspominali, że organy sporadycznie wykorzystywano podczas nabożeństw, jednak ich dźwięk był słaby i zniekształcony. Dopiero gruntowna renowacja przywróciła im dawną świetność.

Międzynarodowy festiwal muzyki organowej

Na inauguracyjny koncert zaproszono światowej sławy organistę, Siergieja Czerepanowa, wykładowcę Wyższej Szkoły Muzyki w Lubece i laureata wielu międzynarodowych konkursów. Jego występ rozpoczął festiwal Ars Magna Organi, który składa się z serii dziesięciu koncertów muzyki klasycznej. Koncerty odbywają się w każdą sobotę i niedzielę od 14 września do 13 października.

Sakralna perła Różany

Kościół Świętej Trójcy jest jednym z najważniejszych zabytków Różany, obok słynnego Pałacu Sapiehów, który obecnie również poddawany jest renowacji. Oba zabytki stanowią ważną część naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego na Białorusi i zostały wpisane do Państwowego Rejestru Zabytków Historyczno-Kulturowych.

Kościół według projektu Jana Samuela Beckera (źródło: antonsm.livejournal.com)

Historia świątyni sięga roku 1595, kiedy to na zlecenie fundatora Aleksandra Tyszkiewicza wzniesiono drewniany kościół. Obecny murowany budynek został zbudowany w 1617 roku z inicjatywy Lwa Sapiehy, kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego. W latach 1768 i 1787 dobudowano do niego dwie kaplice: św. Krzyża i św. Barbary. W 1779 świątynia została przebudowana w stylu klasycyzmu przez sprowadzonego z Saksonii architekta Jana Samuela Beckera. W 1850 i 1891 poddana remontowi. W czasach sowieckich w kościele nieprzerwanie odbywały się msze św. i nabożeństwa. W 1960 do kościoła w Różanie przeniesiono większość wyposażenia z zamykanego z polecenia władz kościoła pomisjonarskiego w Łyskowie.

Opracował Zdzisław Dębowski

Wb24.org

Zdjęcie główne: rozana.by, instagram.com/ars_magna_organi

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)