W sobotę, 21 września, w dawnym folwarku Zaosie, w którym przyszedł na świat nasz wieszcz narodowy, odbyła się tegoroczna edycja Festiwalu „Jesień w Zaosiu”. Głównym tematem wydarzenia była 190. rocznica pierwszego wydania „Pana Tadeusza”. Program artystyczny „Legenda Pana Tadeusza”, wykonany przez wybitnych muzyków, przeniósł uczestników w czasy mickiewiczowskie, łącząc poezję z muzyką Chopina, Moniuszki i innych mistrzów.

Podczas koncertu wykonano takie utwory, jak: Polonez z filmu „Pan Tadeusz” (muz. Wojciecha Kilara), pieśń „Rozkwitły świeże drzewa” (sł. Adama Mickiewicza, muz. Juliusza Zarębskiego), Serenada As-dur Napoleona Ordy, Nokturn Fryderyka Chopina, Polonez B-dur (muz. Tadeusza Kościuszki), „Zosia” (muz. Stanisława Moniuszki, sł. Adama Mickiewicza), Gawot z opery „Pan Tadeusz” Jana Tomasza Wydżgi, „Do Niemna” (muz. Stanisława Moniuszki, sł. Adama Mickiewicza) oraz wiele innych, bliskich sercu utworów.

Wśród wielu atrakcji znalazły się również lekcje poświęcone Mickiewiczowi, quizy, wystawy oraz rozmaite warsztaty.

Ogromne zainteresowanie wśród dzieci i młodzieży wzbudziły rekonstrukcje historyczne. Mistrz szermierki prowadził warsztaty, dzieląc się wiedzą o XIX-wiecznej broni oraz tradycjach szlacheckich, a także organizował gry i zabawy inspirowane życiem ówczesnej szlachty.

Wydarzenie zakończyło się koncertem na głównej scenie w Zaosiu. Dzieci z Nowej Myszy zaprezentowały romantyczny spektakl oparty na wierszach Jana Czeczota, a zespół “Sarmaci” z Mińska wykonał piękne ballady romantyczne. Młodzież szczególnie entuzjastycznie przyjęła występ młodego barda z Mińska, Ilii Szynkarenki, utalentowanego poety i muzyka.

Rys historyczny folwarku Zaosie

Folwark Mickiewiczów w Zaosiu był skromnym, parterowym, drewnianym budynkiem krytym gontem, obok którego znajdowały się stodoła, obora, studnia i świreń (pomieszczenie do przechowywania ziarna). W takich warunkach mieszkała ówczesna drobna szlachta.

Dworek Mickiewiczów w Zaosiu (rys. Napoleon Orda)

Dworek został przebudowany w połowie XIX wieku, ale w 1915 roku, podczas wojny, uległ zniszczeniu. W 1927 roku, dzięki staraniom wojska z Baranowicz, postawiono w pobliżu obelisk.

Dworek Mickiewiczów w 2012 roku (fot. wikipedia.org/Arciom Ablazhei)

W 1990 roku odkryto fundamenty folwarku oraz resztki starych naczyń i kafli. W 1996 roku rozpoczęto rekonstrukcję zabudowań, w tym budowę dworku i spichlerza. Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie zajęło się wyposażeniem wnętrz.

Muzeum otwarto w 1998 roku, opierając się na rysunku Edwarda Pawłowicza z 1842 roku oraz inwentarzu z 1846 roku, znalezionym w białoruskim archiwum. Dziś muzeum w Zaosiu jest popularnym celem wycieczek szkolnych, a więcej pamiątek po wieszczu znajduje się w Muzeum Adama Mickiewicza w Nowogródku, gdzie w przeszłości stał drewniany budynek spłonięty w 1751 roku.

Źródło: wb24.org/polesie.org

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)