Muzeum w Nowym Zamku przygotowuje niezwykłe wydarzenie — odwiedzający będą mogli przeżyć „jeden dzień z życia miasta w czasach Antoniego Tyzenhauza”.

Wydarzenie rozpocznie się 5 października o godz. 17:00. W programie przewidziano spektakl teatralny pt. „Z ust Antoniego Tyzenhauza”, koncert „Arcydzieła baroku” w wykonaniu zespołu „Grodzieńska Kapela”, pieszą wycieczkę połączoną z koncertem muzyki organowej w Kościele ewangelicko-augsburskim św. Jana, a także gry terenowe i planszowe oraz tematyczne strefy fotograficzne.

Muzeum podkreśla, że liczba biletów jest ograniczona. Kasa jest czynna od godz. 10:00 do 17:00.

Pocztówka przedstawiająca Antoniego Tyzenhauza oraz miejsca z nim związane (źródło: z teki Jana Olszewskiego)

Antoni Tyzenhauz herbu Bawół – podskarbi nadworny litewski i starosta grodzieński od 1765. W latach 1765-1780 był zarządcą litewskich ekonomii grodzieńskich i przywódcą stronnictwa królewskiego na Litwie. W dobrach królewskich głównie w Grodnie oraz sąsiednich – pobliskiej Horodnicy i wybudował około 50 manufaktur, w tym między innymi sukna, kapeluszy, koronek, szkła, igieł, kart do gry, które zatrudniały ponad 1,8 tyś. pracowników. Duże zasługi położył Tyzenhauz w dziedzinie nauki i oświaty, zakładając w Grodnie w 1773 roku Korpus Kadetów, a 1776 roku – Królewską Szkołę Lekarską i kilka szkół zawodowych.

Źródło: wb24.org/hrodna.life/sokolka.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)