Polskie władze chcą limitować liczbę zagranicznych studentów – obcokrajowcy nie mogą stanowić więcej niż połowy ogólnej liczby studentów, pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zgodziło się na uwzględnienie w projekcie „Ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wyeliminowania nieprawidłowości w systemie wizowym” zapisów zaproponowanych przez ministra nauki Dariusza Wieczorka.
Według publikacji, jest to skutek skandalu wizowego.
“Wszystkie uczelnie zawodowe będą miały obowiązek uzyskania zatwierdzenia przez MSWiA na potrzeby przyjmowania cudzoziemców w celu podjęcia lub kontynuacji studiów. Jak uzasadnia resort nauki, to dlatego, że więcej skreśleń cudzoziemców z listy studentów po pierwszym roku studiów występuje w uczelniach zawodowych niż w akademickich” – podał “DGP”.
Ponadto, jeśli liczba obcokrajowców w placówce edukacyjnej przekroczy 50% ogólnej liczby studentów, takie uniwersytety nie będą mogły przyjmować kolejnych cudzoziemców na studia, dopóki proporcje nie ulegną zmianie, twierdzi Dziennik Gazeta Prawna.
W roku akademickim 2023/2024 w 13 uniwersytetach liczba studentów zagranicznych była większa niż obywateli Polski. Zgodnie z proponowanymi zmianami, rektorzy będą musieli regularnie wprowadzać dane o cudzoziemcach do systemu POL-on. Informacje te będą obejmować m.in. datę wpisania na listę studentów lub doktorantów oraz datę skreślenia z tej listy.
Ponadto organ wydający wizę studencką będzie zobowiązany do pisemnego powiadomienia rektora uczelni o tym fakcie. Na razie jest to projekt będący na etapie konsultacji. Do momentu złożenia projektu w Sejmie mogą być wprowadzone jeszcze zmiany.
Źródło: wb24.org/gazetaprawna.pl
fot. isp.org.pl