Pojawiły się unikalne zdjęcia pierwszej barokowej świątyni pod wezwaniem św. Stanisława w Mohylewie, ukrytej za nowszą fasadą katedry. Doskonale zachowana architektura stanowi niezwykłe źródło dla dalszych badań i odkryć historycznych.
Historia powstania kościoła karmelitów
Murowany barokowy kościół przy klasztorze karmelitów został wzniesiony w latach 1738–1752. Posiadał tradycyjny dla białoruskiego baroku dwuwieżowy wygląd, który został uwieczniony na słynnym malowidle w kościele. Fresk przedstawia panoramę miasta, a na jej lewym krańcu widnieje dwuwieżowa świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Przebudowa przez biskupa Stanisława Bohusza-Siestrzeńcewicza
Po przyłączeniu Mohylewa do Rosji, biskup Stanisław Bohusz-Siestrzeńcewicz stał się zwierzchnikiem wszystkich katolików w imperium rosyjskim. Rozpoczął w mieście ambitne projekty budowlane, w tym wzniesienie własnych rezydencji miejskich i podmiejskich oraz przebudowę fasad kościołów na wzór Bazyliki św. Piotra w Rzymie.
Podniesienie do rangi katedry
Kościół otrzymał nowy tytuł —św. Stanisława—na cześć patrona biskupa i fundatora przebudowy. Stare wieże zostały usunięte, a do fasady dobudowano ogromny portyk z czterema kolumnami jońskimi, nadając budowli wydłużony kształt. W 1783 roku świątynia została podniesiona do rangi katedry archidiecezji mohylewskiej.
Architektoniczne zmiany
W latach 1773–1782 (według niektórych źródeł w 1788) fasada kościoła została przebudowana w stylu klasycystycznym. Oprócz portyku, od południowej strony prezbiterium dobudowano pomieszczenia seminaryjne i drukarnię, zakończone wieżyczkami przypominającymi rotundy.
Ukryte skarby baroku
Mimo usunięcia wież, z dziedzińca nadal można dostrzec ich pozostałości. Wnętrza starych wież kryją oryginalne barokowe elementy, takie jak nisze z muszlowymi konchami i bogato zdobione gzymsy. Odkryto również stiukowy napis „S. Simon Stochcivs”, odnoszący się prawdopodobnie do figury św. Szymona Stocka, pierwszego generała zakonu karmelitów.
Zniszczenia i odbudowa
Po zniszczeniach w 1810 roku świątynia została ponownie odbudowana. W jej wnętrzu znajdowały się freski namalowane przez artystów takich jak Głowacki, Piotrowski i Furst w latach 1765–1767, 1780 i 1860. Po zamknięciu kościoła św. Antoniego w 1865 roku przeniesiono do niej cudowny obraz św. Antoniego, który niestety zaginął podczas II wojny światowej.
Losy świątyni w czasach sowieckich
W okresie sowieckim, od 1935 roku, budynek kościoła służył jako archiwum NKWD, a w latach 1964–1986 mieściło się w nim Archiwum Państwowe Obwodu Mohylewskiego.
Odrodzenie i ponowna konsekracja
Dzięki staraniom proboszcza i wiernych, w latach 1990–1996 przeprowadzono odbudowę i renowację kościoła, przywracając mu pierwotną funkcję sakralną. 13 lipca 1996 roku kardynał Kazimierz Świątek dokonał ponownej konsekracji świątyni. Od 1991 roku pełni ona rolę konkatedry archidiecezji mińsko-mohylewskiej.
Opracował Władysław Boradyn