Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza, ustanowionego w 50. rocznicę śmierci „ojca polskiego reportażu”, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zorganizowało wyjątkową wystawę pt. “Melchior Wańkowicz. Fotoreporter”. Ekspozycja ta odkrywa przed zwiedzającymi mniej znaną stronę twórczości naszego wybitnego krajana — jego pasję do fotografii. Wystawa potrwa do 29 grudnia.
Prezentowane fotografie pochodzą z rodzinnych albumów, które zostały przekazane Muzeum w październiku 1974 roku. Choć niektóre z nich ilustrowały jego reportaże, większość stanowi dotąd niepublikowany zbiór. Dokumentują one wydarzenia, miejsca i postacie ważne z perspektywy historycznej, korespondując jednocześnie z biografią i literackimi zainteresowaniami autora „Ziela na kraterze”.
Fotografie te ukazują wizualną wrażliwość Wańkowicza oraz jego spostrzegawczość i wnikliwość, cechy charakterystyczne dla jego pisarstwa. Warto traktować je nie tylko jako ciekawostkę biograficzną czy dzieła artystyczne, ale również jako cenne świadectwo historyczne. Albumy prezentowane na wystawie zawierają zdjęcia z różnych okresów jego życia: z Kresów, Polski powojennej oraz Stanów Zjednoczonych.
„Od lata 1936 do roku 1938 Melchior Wańkowicz przemierzył osiem tysięcy kilometrów ziem dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, geograficznej Mińszczyzny podzielonej w 1921 roku traktatem ryskim. Niemal co niedzielę reportaże z tych wędrówek publikował w bliskim władzy „Kurierze Porannym”. Planował wydanie ich w książce, mającej nosić tytuł Znowu siejemy w Polsce B albo Krzywiec. W jednym tekście pisał o granicy jako promieniotwórczym radzie, w innym sławił żołnierzy KOP-u łapiących sowieckich dywersantów. Pełen obraz ziem wschodnich, jak w mozaice, wyłania się dopiero po zebraniu fotografii i reportaży w całość” – czytamy w broszurze wystawy.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą relacją z części wystawy prezentującej nieznane dotąd zdjęcia Melchiora Wańkowicza z dawnych Kresów Północno-Wschodnich II RP.
Przeczytaj również:
131. rocznica urodzin Melchiora Wańkowicza – klasyka polskiego reportażu
Kresowiak