W zespole zamkowym w Mirze na dawnej Nowogródczyźnie trwa renowacja włoskiego parku z końca XVI — początku XVII wieku, donosi kanał telegramowy „Spadczyna”.

Z historycznych źródeł XVIII wieku wiadomo, że park składał się z 25 kwadratów, a w nim uprawiano drzewa owocowe, warzywa i zioła. Pracownicy muzeum zwrócili się do architektów krajobrazu z Włoch, którzy udzielili szczegółowych konsultacji na temat gatunków roślin charakterystycznych dla włoskiego ogrodu.

Plan parku przy mirskim zamku (fot. t.me/spadczyna)

Budowę zamku w Mirze rozpoczęto w XV wieku z inicjatywy marszałka litewskiego Jerzego Iwanowicza Ilinicza. Zamek wzniesiono w stylu gotyckim, z dziedzińcem otoczonym pięcioma wieżami. W XVI wieku rezydencja przeszła w ręce rodu Radziwiłłów, którzy przebudowali zamek, dodając nowe pomieszczenia i nadając fasadom styl renesansowy z wapiennymi zdobieniami.

XVII wiek był dla zamku okresem trudnym z powodu okupacji przez wojska Bogusława Radziwiłła sprzymierzonego ze Szwecją oraz zniszczeń dokonanych przez wojska moskiewskie. W 1660 roku, w czasie wojny polsko – rosyjskiej, zamek zajął Samuel Kmicic (jego postać była inspiracją dla Henryka Sienkiewicza, autora powieści „Potop”). W 1792 roku powstańcy kościuszkowscy stoczyli tu zaciętą bitwę z wojskami rosyjskimi.

Zamek w Mirze. Obraz Napoleona Ordy z 1880 roku

Na początku XIX wieku zamek zamieszkała Stefania Radziwiłłówna z mężem Ludwigiem Wittgensteinem. Wnuk pary szlacheckiej zdecydował się sprzedać zespół zamkowy. Podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli tam getto, co pogorszyło jego stan.

Renesansowy balkon, skrzydło wschodnie zamku (fot. wikipedia.org)

Ze względu na burzliwą historię i częste zmiany właścicieli, zamek w Mirze ulegał licznym przebudowom. W XVII wieku otoczono go fosą zasilaną wodami pobliskiej rzeki. Po trwającej blisko 20 lat renowacji, zakończonej w 2011 roku, zamek odzyskał swój dawny blask.

Zamek od strony zachodniej (fot. wikipedia.org)

Obecnie zamek jest siedzibą filii Narodowego Muzeum Sztuki Białorusi, w której zgromadzono cenne eksponaty. Dodatkowo pełni funkcję hotelu z 14 pokojami, restauracją oraz salami konferencyjnymi.

Kresowiak

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)