W Szczorsach pod Nowogródkiem rozpoczęto prace nad odnowieniem budynków gospodarczych dawnego majątku Chreptowiczów. Już zaczęto kryć dach. Zamurowywane są również otwory w ścianach, które powstały w czasach sowieckich.
O postępach w pracach restauracyjnych poinformował na Facebooku krajoznawca Dymitr Jurkiewicz. Przypomniał, że wędzarnia, której dach obecnie jest naprawiany, była wcześniej wystawiana na sprzedaż za równowartość jednej podstawowej jednostki (bazowej stawki). Mimo kilkukrotnych prób sprzedaży na aukcji i stopniowego obniżania ceny, nie udało się znaleźć kupca.
Przez długi czas odnowieniem zespołu pałacowego Chreptowiczów zajmowała się Fundacja “Szczorse i Chreptowicze”. W ramach swojej działalności organizowała wraz z wolontariuszami akcje sprzątania dworu. Dzięki ich zaangażowaniu udało się zebrać fundusze na dach dla “Murowanki” oraz odzyskać i sprowadzić do kraju księgi ze zbiorów jednej z najbogatszych w Europie Wschodniej, biblioteki Chreptowiczów. Niestety, w 2021 roku decyzją Sądu Obwodowego w Grodnie fundacja została zlikwidowana.
Późnobarokowy pałac w Szczorsach wybudowano w latach 1770 – 1776 na zamówienie podkanclerza litewskiego Joachima Litawora Chreptowicza. Pałac zaprojektował włoski architekt Józef de Sacco. Z głównego budynku pozostały jedynie fundamenty. Zachowały się: oficyna, biblioteka, w której niegdyś planowane było muzeum Mickiewicza, a także zabudowania gospodarcze. Zgromadzone przez Chreptowiczów bogate kolekcje książek (ok. 8 tys. tomów), map, sztychów i malarstwa zostały wywiezione po 1914 r. i znajdują się częściowo w Kijowie, częściowo w Moskwie. Dwór był otoczony parkiem założonym w drugiej połowie XVIII w.
Przeczytaj również:
Kresowiak
Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.