421 lat temu, 20 listopada 1603 roku, w Łosośnej pod Grodnem zmarł Krzysztof Radziwiłł – jeden z najwybitniejszych dowódców wojskowych Rzeczypospolitej Obojga Narodów XVI wieku. Jego brawurowe działania zaczepne podczas wojny z Moskwą o Inflanty przyniosły mu przydomek ,,Pioruna”.
Początki kariery wojskowej
Krzysztof Radziwiłł był synem Katarzyny Tomickiej oraz wojewody wileńskiego i hetmana wielkiego litewskiego Mikołaja Radziwiłła zwanego Rudym. Swoje pierwsze szlify wojskowe zdobył w trakcie odpierania najazdu moskiewskiego na Litwę w 1564 r. W 1572 roku został hetmanem polnym litewskim, co otworzyło przed nim drogę do dalszych sukcesów militarnych.
Wojna z Moskwą o Inflanty
Za panowania króla Stefana Batorego Krzysztof Radziwiłł odegrał kluczową rolę w wojnie o Inflanty z Moskwą. W 1580 roku był członkiem straży przedniej armii królewskiej maszerującej na Wielkie Łuki. Prawdziwą sławę przyniosła mu jednak kampania pskowska w latach 1581–1582. Dowodząc zagonem kawaleryjskim liczącym około 4 tysięcy żołnierzy, przebył około 1300 kilometrów w głąb terytorium przeciwnika. Niszczył zaplecze wroga, rozbijał mniejsze oddziały i zaskoczył samego cara Iwana IV Groźnego w okolicach Staricy, zagrażając nawet jego życiu.
Brawurowy rajd Radziwiłła był opiewany w literaturze tamtego okresu. Jan Kochanowski uwiecznił ten epizod w poemacie “Jezda do Moskwy”, a Andrzej Rymsza szczegółowo opisał jego dokonania w “Dziesięcioletniej powieści wojennych spraw…”. Skuteczność działań Krzysztofa Radziwiłła przyczyniły się do zawarcia rozejmu w Jamie Zapolskim, kończącego wojnę na korzystnych dla Rzeczypospolitej warunkach.
Kariera polityczna
W uznaniu zasług, w 1584 roku otrzymał tytuł wojewody wileńskiego oraz podkanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1589 roku został mianowany hetmanem wielkim litewskim, co było ukoronowaniem jego kariery wojskowej.
Po śmierci Stefana Batorego Krzysztof Radziwiłł opowiadał się za wyborem cara Fiodora II na tron polski, dążąc do unii personalnej z Moskwą. Plany te nie zostały zrealizowane, a relacje z nowym królem, Zygmuntem III Wazą, układały się nie najlepiej. Król, obawiając się rosnącej potęgi hetmana, wspierał jego politycznych przeciwników, zwłaszcza ród Chodkiewiczów.
Wojna ze Szwecją i ostatnie lata
W latach 1600–1611 Krzysztof Radziwiłł uczestniczył w wojnie ze Szwecją o Inflanty. 23 czerwca 1601 roku odniósł zwycięstwo w bitwie pod Kokenhausen, pokonując armię Carla Carlssona Gyllenhielma. Było to jedno z pierwszych polskich zwycięstw w tym konflikcie, choć nie zdołało powstrzymać Szwedów przed opanowaniem większości Inflant. Po przybyciu odsieczy wojsk koronnych pod dowództwem hetmana Jana Zamoyskiego, Radziwiłł złożył dowództwo i powrócił do swoich dóbr na Litwie. Była to jego ostatnia wielka kampania wojskowa.
Krzysztof Radziwiłł zmarł w 1603 roku. Jako wybitny dowódca i obrońca kalwinizmu na terenie Wielkiego Księstwa Litewskiego, został pochowany w metalowej trumnie w kościele ewangelicko-augsburskim w Kiejdanach.
Zbroja “Pioruna”
W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie znajduje się przypisywana Krzysztofowi Radziwiłłowi zbroja folgowa, ważąca aż 47 kilogramów. Jest to największa i najcięższa zbroja w zbiorach muzeum. Wykonana w całości ze stalowych pasów blachy, tzw. folg, połączonych nitami mosiężnymi. Na przyłbicy wybito dodatkowe otwory wentylacyjne w podbródku i z tyłu hełmu. Dodatkowe wzmocnienie tylnej lewej części hełmu sugeruje naprawę po uszkodzeniach bitewnych.
Kresowiak
Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.