Michał Kulesza – wybitny polski malarz i grafik, którego twórczość związana była z Litwą i Białorusią. Zajmował się tworzeniem obrazów o tematyce historycznej, krajobrazowej oraz widokowej – np. widoki polskich zabytków. Dziś, w rocznicę jego urodzin, warto przywrócić pamięć o artyście, który w swoich pracach ożywiał piękno Kresów.

Michał Kulesza urodził się 26 listopada 1799 w Wilnie. Pochodził z niezamożnej rodziny szlacheckiej, co nie przeszkodziło mu rozwijać talentu artystycznego. Edukację rozpoczął w szkole cystersów w Traszkunach, a następnie uczył się rysunku w Wilnie pod kierunkiem Jana Krzysztofa Damela. W 1821 roku podjął studia w Szkole Sztuk Pięknych przy Uniwersytecie Wileńskim, gdzie jego mentorem był Jan Rustem.

Portret Michała Kuleszy

Los artysty był naznaczony dramatem. Jako członek Towarzystwa Filaretów, Kulesza w 1823 roku został aresztowany i przed ukończeniem studiów musiał przerwać naukę. Dzięki poręczeniu uniknął surowych represji, jednak zmuszono go do wyjazdu na Pińszczyznę, gdzie został nauczycielem rysunku dzieci książąt Druckich-Lubeckich.

Hetman, obraz Michała Kuleszy

Twórczość Kuleszy obejmuje zarówno krajobrazy, jak i kompozycje historyczne. Uwieczniał zamki, cerkwie i ruiny będące świadkami wielkiej historii Rzeczypospolitej. Do dziś zachowały się m.in. jego widoki ruin zamków w Lidzie, Łucku, Kamieńcu Podolskim oraz cerkwi świętych Borysa i Gleba w Grodnie. Jeden z jego szczególnie cenionych rysunków przedstawia Mereczowszczyznę – miejsce narodzin Tadeusza Kościuszki.

Cerkiew Świętych Borysa i Gleba w Grodnie na obrazie Michała Kuleszy

Mereczowszczyzna – mała ojczyzna Tadeusza Kościuszki, obraz Michała Kuleszy

Zamek w Lidzie na rysunku Michała Kuleszy

Pod koniec życia Kulesza osiadł w Białymstoku, gdzie pracował jako nauczyciel rysunku w gimnazjum żeńskim. Jego talent dostrzegł wybitny polski pisarz Józef Ignacy Kraszewski, dzięki któremu udało się wydać jedyny album w jego dorobku artystycznym.

Album Michała Kuleszy

Po jego śmierci, aż do I wojny światowej, jego dzieła zdobiły domy w Mińsku, Grodnie, Białymstoku, Wilnie i Warszawie. Niewielka część zachowanych obrazów znajduje się obecnie w Muzeum Sztuki w Wilnie.

Kresowiak

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)