Dziś, w wieku 71 lat, po długiej i wyczerpującej chorobie, zmarł na uchodźstwie w Łodzi Stanisław Sienkiewicz, jeden z założycieli Związku Polaków na Białorusi oraz odrodzonego w latach 90. stowarzyszenia oświatowego Polska Macierz Szkolna na Białorusi. Dzięki jego zaangażowaniu powstały pierwsze klasy z polskim językiem nauczania w Grodnie.
Smutną informację przekazał na swoim profilu na Facebooku historyk Wojciech Szewczak, który przez wiele lat pracował jako nauczyciel w zlikwidowanym przez białoruskie władze Liceum Społecznym im. Elizy Orzeszkowej przy Macierzy Szkolnej w Grodnie:
„Dziś w godzinach porannych zmarł Stanisław Sienkiewicz, najwybitniejszy człowiek jakiego poznałem w życiu i z jakim miałem przyjemność pracować”.
Stanisław Sienkiewicz urodził się 12 października 1953 roku w Bieliczanach na Grodzieńszczyźnie. Po ukończeniu szkoły średniej w 1971 roku rozpoczął studia w Grodzieńskim Instytucie Rolniczym. Po odbyciu służby wojskowej podjął studia doktoranckie w Instytucie Biochemii Akademii Nauk Białorusi, gdzie w 1981 roku obronił doktorat. Pracował w Instytucie Biochemii oraz w Grodzieńskim Instytucie Rolniczym, publikując blisko 60 prac naukowych.
Od lat 80. aktywnie angażował się w tworzenie polskich organizacji społecznych na Białorusi. Jako wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza przygotowywał edycję polskich podręczników, wspierał szkolenie nauczycieli języka polskiego oraz opracowywał programy nauczania. W 1991 roku doprowadził do utworzenia w Grodnie dwóch pierwszych klas z polskim językiem wykładowym.
Był współtwórcą Związku Polaków na Białorusi i pełnił w nim funkcję wiceprezesa. Następnie współtworzył Polską Macierz Szkolną, której prezesem został w 1995 roku. Głównym celem organizacji było „szerzenie oświaty polskojęzycznej na terenie Białorusi w duchu narodowym, chrześcijańskim i obywatelskim”. Przy PMS działało liceum społeczne, które uznawane było za jedną z największych polskich placówek edukacyjnych na świecie.
Jako lider tej organizacji położył olbrzymie zasługi dla rozwoju polskiego szkolnictwa na Białorusi, m.in. dzięki jego staraniom powstały polskie szkoły w Grodnie i Wołkowysku.
W ramach Polskiej Macierzy Szkolnej Stanisław Sienkiewicz inicjował również powstanie wielu innych polskich przedsięwzięć, takich jak Uniwersytet Trzeciego Wieku, Polskie Towarzystwo Naukowe, Klub Sportowy „Sokół” w Grodnie, Klub Kobiet Polskich, Wspólnota Młodej Polonii oraz Klub Studentów Polskich.
Redakcja Wirtualnej Białorusi 24 składa najszczersze wyrazy współczucia rodzinie, bliskim oraz wszystkim, którzy mieli zaszczyt znać i współpracować z Panem Stanisławem Sienkiewiczem. Jego nieoceniony wkład w podtrzymywanie polskości na Białorusi pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
Kresowiak
fot. Dziennik Kijowski