315 lat temu w Grodnie wzniesiono budynek, w którym mieści się zabytkowa apteka, znana również jako Apteka Farna, Apteka Adamowicza czy Apteka Stępniewskiego. Jest to najstarsza czynna apteka na Białorusi.

Historia apteki jako instytucji farmaceutycznej sięga jednak 1687 roku, kiedy to jezuici, sprowadzeni do Grodna przez króla Stefana Batorego, założyli pierwszą aptekę w budynku kolegium jezuickiego. Początkowo służyła ona zakonnikom, uczniom oraz wykładowcom grodzieńskiej uczelni.

W 1709 roku wzniesiono murowany budynek przy rynku miejskim, w którym do dziś mieści się zabytkowa apteka. W 1763 roku nadbudowano piętro, nadając budowli obecny kształt. Po kasacie zakonu jezuitów w 1773 roku, apteka przeszła pod zarząd Komisji Edukacji Narodowej, a od 1775 roku stała się częścią Akademii Medycznej w Grodnie. W tym okresie pracował w niej francuski botanik i wykładowca Jan Emanuel Gilibert, który prowadził w jej murach zajęcia ze studentami.

Apteka i kolegium jezuickie (połowa XIX wieku)

Po III rozbiorze Polski i włączeniu Grodna do Imperium Rosyjskiego, apteka trafiła w ręce prywatnych właścicieli. Jednym z nich był Jan Adamowicz, który wyposażył ją w laboratorium chemiczne i prowadził tam badania nad właściwościami leczniczymi roślin oraz wód mineralnych z pobliskich Druskiennik. Od 1881 roku apteka należała do lokalnej parafii luterańskiej, a w 1906 roku została zakupiona przez farmaceutę Edwarda Stępniewskiego, późniejszego prezydenta Grodna.

Apteka Farna w Grodnie (fot. wikipedia.org)

W czasie II wojny światowej apteka doświadczyła licznych strat – wielu pracowników zostało zamordowanych przez okupantów, a syn Edwarda Stępniewskiego, Zbigniew, zginął z rąk NKWD w 1940 roku. Po wojnie budynek apteki zamieniono na magazyn, następnie funkcjonował jako salon meblowy i dom nauczyciela. Dopiero w 1996 roku, po licznych staraniach, apteka wznowiła swoją działalność, a w jej wnętrzach otwarto Muzeum Farmacji, prezentujące bogatą historię farmacji na Grodzieńszczyźnie oraz unikalne eksponaty z minionych stuleci.

Ekspozycja muzeum (fot. tut.by)

Zielnik Elizy Orzeszkowej (fot. tut.by)

Dziś Apteka Jezuicka w Grodnie nie tylko kontynuuje swoją pierwotną funkcję, ale także stanowi cenny zabytek architektury i ważny punkt na mapie turystycznej miasta.

Kresowiak

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)