Od 9 do 15 grudnia w Lublinie odbędzie się trzecia edycja festiwalu “Bliski Wschód”, poświęconego twórczości niezależnych artystów z Białorusi. W programie znajdą się spektakle teatralne, taneczne oraz performanse, które będą okazją do zaprezentowania twórczości artystów działających na emigracji z powodu braku możliwości swobodnego tworzenia w swoim kraju.
Tegoroczna edycja skupi się głównie na spektaklach tanecznych białoruskich twórców, w których udział wezmą również zaproszeni tancerze z Polski i Ukrainy. Przedstawienia poruszą różnorodne tematy, takie jak wolność, śmierć, walka dobra ze złem, wyobcowanie, izolacja czy emigracja. Wykorzystane zostaną innowacyjne i często eksperymentalne formy wyrazu oraz awangardowe nurty sztuki współczesnej.
Dyrektor festiwalu, Paweł Passini z Centrum Kultury w Lublinie, podkreśla, że wielu artystów uczestniczących w wydarzeniu może być narażonych na represje, dlatego organizatorzy starają się zapewnić im bezpieczne warunki. Niektórzy z nich występują pod pseudonimami.
W ramach festiwalu odbędzie się także “Laboratorium” – warsztaty performatywno-taneczne z udziałem literatów, reżyserów, aktorów, tancerzy, choreografów, muzyków i performerów. Uczestnicy skupią się na twórczości wybranych białoruskich intelektualistów oraz poruszanych przez nich problemach, takich jak nacjonalizm w sztuce, tożsamość narodowa czy czystość języka białoruskiego. Efektem wspólnej pracy będzie przedstawienie zaprezentowane w ostatni dzień festiwalu.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest “Strategiczny Las”, zaczerpnięte z powieści białoruskiego pisarza Alhierda Bacharewicza “Psy Europy”. Metafora ta odnosi się do miejsca ucieczki, bliskiego Białorusinom, które obecnie można odnaleźć na terenie całej Europy.
Kurator festiwalu, Irina Łappo, zwraca uwagę na sytuację artystów białoruskich – ci pozostający w kraju działają w podziemiu, natomiast ci, którzy wyemigrowali, mierzą się z wyzwaniami związanymi z tworzeniem na obczyźnie. Tym zagadnieniom poświęcona będzie konferencja naukowa “Teatr na obczyźnie – od alienacji do akceptacji”, inaugurująca festiwal. Uczestnicy zastanowią się nad przyszłością teatru białoruskiego na emigracji oraz nad konsekwencjami różnych strategii działania.
Festiwal “Bliski Wschód” ma również na celu łączenie artystów z krajów, które “mają wspólne doświadczenie ciężkiego rosyjskiego buta”. Wydarzenie symbolicznie odbywa się w okresie kolejnej rocznicy wybuchu stanu wojennego w Polsce (13 grudnia 1981 r.).
13 grudnia w programie festiwalu przewidziany jest koncert “WTBSK” w wykonaniu białoruskich artystów: poetki i reżyserki Swiety Bień oraz muzyka i artysty wizualnego Siarhieja Nawickiego. Występ będzie połączeniem muzyki elektronicznej z ekspresyjnymi tekstami oraz eksperymentami świetlnymi. Tytuł koncertu nawiązuje do miasta Witebsk, związanego z takimi postaciami jak Marc Chagall czy Aleś Puszkin.
Irina Łappo wyjaśnia, że brak samogłosek w tytule “WTBSK” symbolizuje utratę tchu i możliwości swobodnego oddychania, a jednocześnie odnosi się do idei lasu jako miejsca schronienia i komunikacji – od krzyku po szept. Wszystkie te elementy znajdą odzwierciedlenie w koncercie.
Źródło: wb24.org/ck.lublin.pl/PAP
fot. materiały promocyjne organizatora