W dniach 2–7 grudnia w Białymstoku odbywa się 33. edycja Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy”. Wydarzenie od ponad trzech dekad jednoczy młodych Polaków z różnych zakątków świata wokół wspólnej pasji do polskiej poezji.
W tegorocznej edycji udział bierze 25 recytatorów z 10 państw, w tym z Litwy, Łotwy, Rumunii, Gruzji, a po raz pierwszy także z Uzbekistanu. Mimo trudnej sytuacji geopolitycznej, eliminacje udało się przeprowadzić również na Białorusi i Ukrainie.
Młodzi miłośnicy poezji podczas pobytu w Białymstoku mają okazję nie tylko zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie, ale także wziąć udział w warsztatach teatralnych i muzycznych oraz zwiedzić miasto. Kulminacyjnym punktem wydarzenia będzie gala finałowa, zaplanowana na 7 grudnia w Białostockim Teatrze Lalek, której reżyserem jest Mateusz Tymura. Artysta pragnie wprowadzić uczestników w świat rdzennej kultury ludowej.
“Pomyślałem, że mogę wnieść od siebie pewien zachwyt rdzenną kulturą ludową. Chciałbym, żeby uczestnicy konkursu, oprócz recytacji klasyki, dotknęli naszego zbiorowego, bezimiennego autora – dziedzictwa naszych pradziadków i prababć, które też stanowią nasze dziedzictwo kulturowe” – tłumaczył w rozmowie z Polskim Radiem Białystok Mateusz Tymura.
Konkurs „Kresy”, od lat organizowany przez podlaski oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, to wyjątkowe święto języka polskiego. Umożliwia młodym Polakom mieszkającym za granicą pielęgnowanie więzi z ojczyzną poprzez literaturę i sztukę żywego słowa.
Tegoroczna edycja, mimo wyzwań wynikających z sytuacji politycznej w niektórych krajach, zgromadziła około 2,3 tysiąca uczestników w eliminacjach krajowych, z czego 467 zakwalifikowało się do centralnych etapów konkursu.
To dowód na niegasnące zainteresowanie i zaangażowanie młodych Polaków z zagranicy w kultywowanie języka i kultury polskiej.
Źródło: wb24.org/wspolnota-polska.bialystok.pl/radio.bialystok.pl/wszystkoconajwazniejsze.pl
Fot. Facebook.com/KonkursRecytatorskiKresy
Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.