W poniedziałek, 2 grudnia, na Zamku Królewskim w Warszawie ogłoszono laureatów oraz wyróżnionych w VI edycji ustanowionej przez Instytut Pamięci Narodowej Nagrody „Semper Fidelis”. Wyróżnienie to przyznawane jest za zasługi na rzecz upamiętniania dziedzictwa Kresów Wschodnich.
Podczas uroczystej gali zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Karol Polejowski podkreślił:
“Naszym obowiązkiem jest pamiętać o przodkach, którzy wnieśli wkład w rozwój polskiej kultury, ale też nagradzać osoby, które o to dziedzictwo dbają. Semper Fidelis to dewiza, która przyświeca wszystkim tym, którzy są prawi i uczciwi. Państwo pozostają wierni temu przesłaniu, niosąc pamięć o dawnych pokoleniach i o dorobku polskich Kresów Wschodnich”.
W Warszawie ogłosiliśmy nazwiska laureatów szóstej edycji nagrody #IPN „Semper Fidelis”. Nagroda jest przyznawana za prowadzenie działalności na rzecz upamiętniania dziedzictwa Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.
💬 – Naszym… pic.twitter.com/zuuv30ICPP
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) December 2, 2024
Przypomniał, że po roku 1945 pamięć o Kresach Wschodnich miała ulec wymazaniu, jednak osoby, które opuściły tamte obszary i zasiedliły Polskę, przeniosły tę pamięć i kultywowały ją, aby dać wyraz swojemu umiłowaniu dla miejsc, z których pochodziły oraz dla grobów swoich przodków.
Laureaci VI edycji nagrody Semper Fidelis:
- Halina Kisłacz
- Olena Udovenko
- Tadeusz Marcinkowski – nagroda post mortem
- Mirosław Gajewski
- Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w Olsztynie
- Marta Axentowicz-Bohosiewicz – wyróżnienie
Na uroczystości obecni byli m.in. doradca Prezydenta RP dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą prof. Piotr Gliński oraz poseł Jan Dziedziczak, przewodniczący i przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski oraz dr Agnieszka Glapiak, ambasador Republiki Estońskiej Miko Haljas, przedstawiciele Wojska Polskiego, urzędów państwowych, instytucji nauki i kultury, duchowieństwa, weteranów i przedstawicieli organizacji kombatanckich i środowisk patriotycznych.
Galę zwieńczył koncert złożony z trzech utworów w wykonaniu śpiewaka Damiana Wilmy i pianistki Karoliny Tańskiej.
🏆 Laureaci tegorocznej edycji „Semper Fidelis”:
🔹 Halina Kisłacz
🔹 Olena Udovenko
🔹 Tadeusz Marcinkowski (pośmiertnie)
🔹 Mirosław Gajewski
🔹 Towarzystwo Przyjaciół Wilna i Ziemi Wileńskiej w OlsztyniePrzyznaliśmy też wyróżnienie Prezesa IPN Marcie… pic.twitter.com/A0GbydzSaX
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) December 2, 2024
Nagroda „Semper Fidelis” została ustanowiona w 2019 roku. Honorowe wyróżnienie IPN otrzymują corocznie osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN. Kapituła w każdym roku ma również możliwość przyznania jednej nagrody post mortem. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi prezes IPN.
Nagroda ma także walor edukacyjny. Pomoże w rozpowszechnianiu wiedzy na temat tego, co Polska straciła po 1945 r. A straciła wiele. Na Kresach pozostały relikwie dawnej Rzeczypospolitej – to źródło naszej tożsamości, tradycji, kultury. Wszyscy, którzy poświęcają się ratowaniu tych pamiątek, przywracaniu i utrwalaniu pamięci o historii tych ziem, zasługują na szczególne uznanie i wdzięczność obecnych i przyszłych pokoleń Polaków.
Źródło: IPN