Czytelnicy mogą już sięgnąć po najnowszą publikację IPN – „Florian Czarnyszewicz. Los człowieka, t. 1: Znad Berezyny nad La Platę (1900–1955)” autorstwa Bartosza Bajkowa i Diany Maksimiuk. Książka ta jest pierwszą częścią biografii polskiego pisarza pochodzącego spod Bobrujska, który w swoich dziełach upamiętnił dramatyczne losy Polaków znad Berezyny. Jego twórczością zachwycali się m.in. Czesław Miłosz, Melchior Wańkowicz czy Józef Czapski.

Książka przedstawia życie i twórczość Czarnyszewicza od jego narodzin, przez emigrację, aż do przejścia na emeryturę i przeprowadzki do prowincji Córdoba (Villa Carlos Paz) w 1955 roku. Autorzy zabierają czytelników w podróż przez dzieje Polaków nad Berezyną, Wilią i na emigracji w Argentynie, ukazując zarówno codzienne życie, jak i spotkania z osobistościami świata kulturalnego i politycznego oraz wydarzenia historyczne, które wpłynęły na losy tego pisarza.

Czarnyszewicz zmarł nie doczekawszy się publikacji swoich powieści w kraju. Jego twórczość ze względu na poruszaną tematykę: wojna polsko-bolszewicka, silne przywiązanie do Kresów Wschodnich, jej kultury i tradycji oraz jawny antykomunizm była zakazana w PRL. Pierwszą i najbardziej znaną powieścią pisarza są „Nadberezyńcy”, która wydana została w Buenos Aires w roku 1942 roku.

Warto zaznaczyć, że powieści Czarnyszewicza, takie jak „Nadberezyńcy” czy „Wicik Żywica”, dopiero w ostatnich latach zyskują należne im uznanie w Polsce. Biografia ta pozwala lepiej zrozumieć kontekst ich powstania oraz losy samego autora.

Publikacja ukazała się w roku stulecia emigracji Czarnyszewicza do Argentyny oraz w 60. rocznicę jego śmierci.

Przeczytaj również: 

60 lat temu zmarł Florian Czarnyszewicz, kresowy pisarz wyklęty, który opisał zapomnianą tragedię nadberezyńskich Polaków

„Nadberezyńcy”. Wzruszająca opowieść o Polakach, porzuconych przez odrodzoną Polskę

Źródło: wb24.org/IPN

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)