Serial „Dewajtis” o powstaniu styczniowym, oparty na kultowej powieści naszej krajanki Marii Rodziewiczówny, pojawił się w białoruskim tłumaczeniu na platformie TVP VOD.

Serial „Dewajtis” (2023) składa się z siedmiu odcinków i jest bezpośrednio związany z Białorusią. Produkcja powstała na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny, która urodziła się we wsi Pieniuha na Grodzieńszczyźnie. Rodzina Rodziewiczów została zesłana na Syberię za udział w powstaniu styczniowym, a ich majątek skonfiskowano. Po powrocie do ojczyzny odziedziczyli inny majątek na Białorusi – Hruszowa na Polesiu. To właśnie tam rósł dąb Dewajtis, który dał nazwę powieści. Jednak Rodziewiczówna przeniosła akcję z wydarzeń powstania styczniowego, które rozgrywały się w okolicach Kobrynia nad rzeką Muchawiec, na obszar Żmudzi.

Twórczość Marii Rodziewiczówny w okresie międzywojennym cieszyła się w Polsce popularnością porównywalną do twórczości noblisty Henryka Sienkiewicza. Nazywano ją „Sienkiewiczem w spódnicy” – głównie ze względu na tempo, w jakim powstawały jej kolejne dzieła.

W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy społeczności zaściankowo-dworskiej, której życie odmieniło powstanie styczniowe. Żądanie umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana nowy obowiązek – ma zająć się majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca-magnata Kazimierza Orwida. Marek, zmuszony do opieki nad posiadłością w Poświciu, musi odnaleźć się w nowej sytuacji. Czy podda się urokowi Ireny, prawowitej spadkobierczyni dworku? Ideały bohaterów zostają wystawione na ciężką próbę, a ich pragnienia stają w konflikcie z powinnościami nałożonymi przez rodzinę. Nad wszystkim roztacza cień tytułowy Dewajtis – prastary dąb, który staje się dla bohaterów symbolem międzypokoleniowej wspólnoty oraz schronieniem od trudów życia.

W serialu wystąpili doświadczeni aktorzy, tacy jak Mirosław Baka, Małgorzata Pieczyńska, Maria Pakulnis i Tomasz Sapryk. Główne role przypadły jednak młodym artystom – Michalinie Olszańskiej i Karolowi Dziubie.

Przeczytaj również: 

80 lat temu odeszła Maria Rodziewiczówna, autorka słynnego “Dewajtis”

Kresowiak

🇵🇱 Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)