Do grodzieńskiej katedry św. Franciszka Ksawerego dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. To płomień zapalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem, który jest przekazywany z rąk do rąk przez harcerzy.
Tegoroczna akcja przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się pod hasłem “Kochaj czynem”. Jest to nawiązanie do codziennych, czasem małych sytuacji w których można otworzyć się na drugiego człowieka.
Zwracając się do wszystkich zgromadzonych w katedrze i przypominając o zbliżających się świętach, biskup powiedział: „Prawda, że Bóg przyszedł do nas, że jest blisko, tuż obok, napełnia nasze serca wdzięcznością, miłością i nadzieją”. Według hierarchy, przyjmując Betlejemskie Światło, to „Boże światło”, wierni zobowiązują się nieść je dalej w swoim chrześcijańskim życiu.
Pasterz Kościoła na Grodzieńszczyźnie podkreślił, że Betlejemskie Światło „pragnie rozświetlać naszą adwentową drogę do żłóbka, a jednocześnie ogrzewać nasze serca”. Zwrócił również uwagę, że światło, rozwożone do różnych miejsc, skąd każdy może je zabrać, „przenika każdy zakątek naszego życia”.
Każdy chętny mógł zapalić od Betlejemskiego Światła własny znicz i zabrać go do swojego domu i rodziny. Harcerze zanieśli płomień do innych parafii, by pomógł wiernym przeżywać święta w duchowej jedności z ziemią Zbawiciela.
Akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku w Austrii. Skauci przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry w Wiedniu. Dziś płomień przekazywany jest niemal do wszystkich krajów Europy. Do Polski światełko trafia od 1991 roku od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Harcerki i harcerze ZHP przekazują Światło dalej na północ, wschód i zachód.
Źródło: wb24.org/grodnensis.by/gov.pl
fot. grodnensis.by