222 lata temu, 31 grudnia 1802 roku, w Podorosku na ziemi wołkowyskiej, urodził się Maksymilian Stanisław Ryłło – wybitny jezuita, rektor Collegium Urbanum w Rzymie, misjonarz działający na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a także postać unieśmiertelniona przez Juliusza Słowackiego.
Wyprawy na Bliski Wschód
W 1836 roku Maksymilian Ryłło, pod przybranym nazwiskiem Piotr Rolly, wraz z Pawłem Riccadonną udał się do Libanu. Misja miała na celu zbadanie możliwości zawarcia unii kościelnej z lokalnymi wspólnotami chrześcijańskimi oraz otwarcia akademii katolickiej na Bliskim Wschodzie. Jako wizytator papieski odwiedził również Azję Mniejszą, gdzie nawiązał kontakty z przedstawicielami Kościołów wschodnich, w tym patriarchą chaldejskim. Podczas swoich podróży prowadził także badania archeologiczne.
W styczniu 1837 roku w Jerozolimie spotkał Juliusza Słowackiego, który służył mu do mszy św. przy Grobie Chrystusa w nocy z 14 na 15 stycznia. Poeta prawdopodobnie towarzyszył mu w dalszej podróży, co wpłynęło na późniejsze literackie uwiecznienie postaci Ryłły przez Juliusza Słowackiego, który przeniósł ją w XVI wiek w utworze “Preliminaria peregrynacji do Ziemi Świętej J.O. Księcia Radziwiłła Sierotki”.
Powrót do Rzymu
W kwietniu 1837 roku ksiądz Ryłło dotarł do Damaszku, a następnie odwiedził Bagdad, Mosul i Niniwę. Zebrane podczas wypraw eksponaty archeologiczne przekazał do Muzeum Watykańskiego, co przyniosło mu uznanie jako naukowcowi i członkowi Papieskiej Akademii Archeologicznej.
Po powrocie do Rzymu zdał szczegółową relację z sytuacji religijnej na Bliskim Wschodzie papieżowi Grzegorzowi XVI. Przekazał też informacje o sprawach polskich oraz przedstawił projekt organizacji uczelni katolickiej dla młodzieży arabskiej. Plan ten, zakładający utworzenie centralnego kolegium w Bejrucie lub Aleppo, zyskał aprobatę papieża.
Misja w Afryce
W 1848 roku Maksymilian Ryłło wyruszył na kolejną misję, tym razem do Afryki. Zmarł 17 kwietnia w Chartumie podczas podróży misyjnej. Początkowo został pochowany na miejscowym cmentarzu, jednak w 1900 roku jego szczątki przeniesiono do grobu zakonnego w Kairze.
Opracował Zdzisław Dębowski
Polskie media odgrywają ważną rolę w utrzymaniu tożsamości narodowej Polaków na Białorusi. Niestety, z powodu ciągłego niedofinansowania dalsze funkcjonowanie portalu jest poważnie zagrożone. Abyśmy mogli kontynuować naszą misję, potrzebujemy Państwa wsparcia.