Bibliotekę przy pałacu Chreptowiczów w Szczorsach wystawiono na sprzedaż. Dzięki dużej liczbie wartościowych i rzadkich książek, biblioteka stała się w swoim czasie ważnym centrum kulturalno-oświatowym. Odwiedzali ją uczeni, krajoznawcy i pisarze, w tym Adam Mickiewicz, który właśnie tam pisał poemat „Grażyna” oraz zbierał materiały do „Konrada Wallenroda”.

Dawną bibliotekę zaliczono do kategorii budynków o nieustalonym przeznaczeniu. Oficyna nie posiada dostępu do wody, ogrzewania, energii elektrycznej ani kanalizacji. Od wielu lat stoi opuszczona. Już w 2019 roku prokuratura, po przeprowadzonej kontroli, informowała, że miejscowe władze nie podejmują żadnych działań na rzecz ochrony tego zabytku architektury.

Biblioteka Chreptowiczów w Szczorsach (fot. radzima.org/ К. Шастоўскі)

Biblioteka Chreptowiczów w okresie międzywojennym (fot. radzima.org/К. Шастоўскі)

Obecnie biblioteka znajduje się w zarządzie Wydziału Kultury Nowogródzkiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego. Cena sprzedaży budynku nie została ujawniona. Potencjalni nabywcy mogą uzyskać tę informację bezpośrednio od zarządcy.

Kompleks pałacowo-parkowy w Szczorsach („Tygodnik Ilustrowany”, 1878)

Pod koniec XVIII wieku ostatni kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego Joachim Chreptowicz zgromadził pokaźną bibliotekę, zawierającą zachodnioeuropejskie i polskie wydania z XV–XVIII wieku. W zbiorach znajdowała się również kolekcja starych map.

Jedna z książek ze zbiorów biblioteki Chreptowiczów, sprowadzona dzięki staraniom Fundacji „Szczorse i Chreptowicze” (fot. edition-originale.com)

Zgromadzone przez Chreptowiczów zbiory zostały wywiezione po 1914 r. i znajdują się częściowo w Kijowie, częściowo w Moskwie. Książki nigdy nie wróciły do Szczorsów. Dopiero w lutym 2020 roku Fundacja „Szczorse i Chreptowicze” zdołała sprowadzić z Niemiec na Białoruś kilka książek z dawnej biblioteki.

Przeczytaj również: 

Część dawnego majątku Chreptowiczów pod Nowogródkiem przechodzi renowację

Źródło: wb24.org/hrodna.life

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)