Bibliotekę przy pałacu Chreptowiczów w Szczorsach wystawiono na sprzedaż. Dzięki dużej liczbie wartościowych i rzadkich książek, biblioteka stała się w swoim czasie ważnym centrum kulturalno-oświatowym. Odwiedzali ją uczeni, krajoznawcy i pisarze, w tym Adam Mickiewicz, który właśnie tam pisał poemat „Grażyna” oraz zbierał materiały do „Konrada Wallenroda”.
Dawną bibliotekę zaliczono do kategorii budynków o nieustalonym przeznaczeniu. Oficyna nie posiada dostępu do wody, ogrzewania, energii elektrycznej ani kanalizacji. Od wielu lat stoi opuszczona. Już w 2019 roku prokuratura, po przeprowadzonej kontroli, informowała, że miejscowe władze nie podejmują żadnych działań na rzecz ochrony tego zabytku architektury.
Obecnie biblioteka znajduje się w zarządzie Wydziału Kultury Nowogródzkiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego. Cena sprzedaży budynku nie została ujawniona. Potencjalni nabywcy mogą uzyskać tę informację bezpośrednio od zarządcy.
Pod koniec XVIII wieku ostatni kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego Joachim Chreptowicz zgromadził pokaźną bibliotekę, zawierającą zachodnioeuropejskie i polskie wydania z XV–XVIII wieku. W zbiorach znajdowała się również kolekcja starych map.
Zgromadzone przez Chreptowiczów zbiory zostały wywiezione po 1914 r. i znajdują się częściowo w Kijowie, częściowo w Moskwie. Książki nigdy nie wróciły do Szczorsów. Dopiero w lutym 2020 roku Fundacja „Szczorse i Chreptowicze” zdołała sprowadzić z Niemiec na Białoruś kilka książek z dawnej biblioteki.
Przeczytaj również:
Część dawnego majątku Chreptowiczów pod Nowogródkiem przechodzi renowację
Źródło: wb24.org/hrodna.life