Dziś swoje 95. urodziny obchodziłby Janusz Rzeszewski – wybitny polski reżyser, znany z filmów Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy, Miłość ci wszystko wybaczy oraz Lata dwudzieste… lata trzydzieste.  Przez długie lata związany był z telewizją, uchodząc za najlepszego w Polsce specjalistę od rozrywki. Reżyser urodził się w Kożangródku na Polesiu.

W czasie okupacji niemieckiej Rzeszewski działał w Szarych Szeregach na warszawskim Żoliborzu. Jako młody harcerz brał udział w szkoleniu wojskowym oraz w akcjach „Małego Sabotażu”.

Po wojnie zamieszkał w Łodzi, gdzie ukończył szkołę średnią, a w 1948 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej. Równocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Łódzkim, który ukończył w 1952 roku. Pod koniec lat 50. związał się z Telewizją Polską, gdzie pełnił różne funkcje, m.in. w latach 70. był redaktorem naczelnym Redakcji Rozrywki. Rzeszewski zasłynął jako reżyser licznych programów telewizyjnych oraz festiwali piosenki w Opolu, Sopocie i Zielonej Górze.

Janusz Rzeszewski w czasie prób Festiwalu w Zielonej Górze w 1976 roku (fot. foto.karta.org.pl)

Filmem fabularnym zajął się późno, w roku 1978 wyreżyserował, wraz z Mieczysławem Jahodą, bardzo popularną komedię muzyczną “Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ króla kasiarzy”. Później zrealizował jeszcze trzy filmy muzyczne: biografię Hanki Ordonówny “Miłość Ci wszystko wybaczy”, oraz “Lata dwudzieste… Lata trzydzieste…” i “Misję specjalną”.

Scena z filmu “Hallo Szpicbródka czyli ostatni występ Króla Kasiarzy” (fot. tvp.pl)

Za swoją działalność artystyczną otrzymał wiele wyróżnień, w tym “Złoty Ekran” w 1977 roku za program “Bajki dla dorosłych” oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2004 roku.

Prywatnie był mężem kostiumografki Lidii Rzeszewskiej oraz ojcem aktorki Joanny Agaty Rzeszewskiej.

Kresowiak

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)