W Wilnie odbyły się skromne uroczystości z okazji nowo ustanowionego święta – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy AK.
Hołd tym, którzy oddali życie za wolność Polski, złożono w kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu parafialnym w Kolonii Wileńskiej. – Pamięć o bohaterach to część naszej tożsamości – mówił wileńskim dziennikarzom konsul generalny Rzeczpospolitej na Litwie Dariusz Wiśniewski. – Cieszę się, że na Wileńszczyźnie pamięć o tych bohaterach jest wciąż żywa – dodał. W uroczystości wziął też udział prezes Klubu Weteranów AK w Wilnie kapitan Stanisław Poźniak. – Musieli walczyć, nie mogli czekać, bo to było ze strony okupanta znęcanie się nad narodem – mówił. Kapitan Stanisław Poźniak dodał, że sam też brał udział w walkach w okolicach Kolonii Wileńskiej. – Leżeliśmy tam w ukryciu. Trzeba było rannych rozmieszczać w szkole czy prywatnych mieszkaniach. Kule gwizdały, ale nie było czasu, gdyż żołnierze męczyli się – opowiada.
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej konsul generalny RP na Litwie Dariusz Wiśniewski oraz attaché Obrony płk Sławomir Pawlikowski złożyli kwiaty w kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu parafialnym w Kolonii Wileńskiej.
fot. @RadioZnadWilii1 / M. Pyż pic.twitter.com/hT648smyzd
— PL in Lithuania 🇵🇱 (@PLinLithuania) February 14, 2025
Okręg Wilno Armii Krajowej obejmował przede wszystkim obszar dawnego województwa wileńskiego II RP. Po operacji “Ostra Brama” w lipcu 1944 roku wileńscy żołnierze AK byli rozbrajani przez sowietów. Części akowców udało się przedostać przez nową, polsko-sowiecką granicę. Wileński Okręg został odtworzony już na nowym polskim terytorium jako jednostka eksterytorialna. Pomimo że został on rozbity przez komunistów w 1948, ostatnie grupy walczyły w lasach do 1952 roku.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej został ustanowiony 9 stycznia tego roku w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Sowiecką Europie. Upamiętnia 83. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.
Źródło: polskieradio.pl