Renowacja Pałacu w Różanie w obwodzie brzeskim, rozpoczęta w 2008 roku, spotkała się z krytyką z powodu błędów w kolorystyce i wykonaniu. Najwięcej kontrowersji wzbudziło pomalowanie teatralnego korpusu na jaskrawo-zielony kolor, który nie odpowiadał historycznemu wyglądowi budynku. Kolejne próby poprawy tylko pogłębiły problem, w wyniku czego pałac jest obecnie pomalowany w trzy odcienie zieleni, z dekoracjami w bieli, co również jest niezgodne z oryginalnym wyglądem.
Restauratorzy, zamiast przeprowadzić badania pigmentu na zachowanych fragmentach, oparli się na sowieckich materiałach z drugiej połowy XX wieku, co doprowadziło do użycia nieodpowiednich kolorów. Zamiast uznać błędy, postanowiono pomalować cały kompleks na najbardziej jaskrawy wariant, co spotkało się z ogromną krytyką znawców sztuki.

Korpus teatralny został pomalowany w jaskrawo-szmaragdowe odcienie, które nie mogły istnieć w XVIII wieku ze względu na brak technologii produkcji intensywnych i trwałych pigmentów w kolorze zielonym (fot. kanał na Telegramie „Spadczyna”)
Dodatkowe błędy dotyczyły elementów architektonicznych, takich jak brak odpowiednich podstaw pod rzeźby, co spowodowało konieczność wprowadzenia nieprawidłowych rozwiązań. Pałac stał się przykładem nieudolnej renowacji, która zamiast przywrócić historyczny wygląd, stworzyła nieestetyczną mieszankę różnych koncepcji.

Obecny wygląd arkady (fot. kanał na Telegramie „Spadczyna”)
Pałac Sapiehów w Różanie jest jednym z najważniejszych zabytków architektury rezydencjonalnej na Białorusi. Pierwsza rezydencja na tym miejscu powstała na początku XVII wieku z inicjatywy kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego, Lwa Sapiehy. W 1784 roku kanclerz Aleksander Sapieha zlecił przebudowę pałacu, której autorem był architekt Johann Samuel Becker. Wzniesiono nowy budynek w stylu klasycystycznego baroku, znanego jako styl Stanisława Augusta. Wnętrza pałacu mieściły m.in. galerię obrazów, teatr i bibliotekę.

Projekt wschodniego korpusu pałacu w Różanie autorstwa Jana Samuela Beckera (fot. wikipedia.org)
W XIX wieku pałac został skonfiskowany przez władze carskie za udział Eustachego Sapiehy w Powstaniu Listopadowym i przekształcony w fabrykę włókienniczą. W 1914 roku budynek spłonął podczas I wojny światowej, a po odbudowie w latach 1930–1939 został ponownie zniszczony w 1944 roku podczas II wojny światowej.

Brama główna w 2022 roku (fot. Władysław Czechowicz/wikipedia.org)
Renowacja Pałacu w Różanie trwa od 2008 roku. W 2012 roku wyremontowano bramę główną oraz odbudowano obie kordegardy.
Kresowiak