33 lata temu (1992) na deskach Teatru Nowego w Poznaniu, podczas próby do Króla Leara Szekspira, zmarł Tadeusz Łomnicki – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów XX wieku. Zasłynął rolą Michała Wołodyjowskiego w filmie “Pan Wołodyjowski” oraz Stefana Starzyńskiego w “Gdziekolwiek jesteś, Panie Prezydencie”. Łomnicki pochodził z Podhajec na ziemi lwowskiej.
Urodził się 18 lipca 1927 r. w rodzinie Mariana, urzędnika pocztowego, i Jadwigi, nauczycielki. Po ukończeniu gimnazjum w Dębicy przeniósł się do Krakowa, gdzie rozpoczął naukę w Studiu Teatralnym. Po wojnie kontynuował edukację w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1950 roku.

Tadeusz Łomnicki (fot. nac.gov.pl)
Łomnicki zadebiutował na scenie w 1945 roku w Starym Teatrze w Krakowie. Współpracował z wieloma warszawskimi teatrami, w tym z Teatrem Współczesnym i Teatrem Narodowym. Jego interpretacje ról, takich jak Kordian w dramacie Juliusza Słowackiego czy Arturo Ui w “Karierze Arturo Ui” Brechta, przeszły do legendy. Był również rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie kształcił kolejne pokolenia aktorów.

Tadeusz Łomnicki (z lewej) i Tadeusz Janczar w filmie “Pokolenie”, 1954 (fot. wikipedia.org)
W filmie Łomnicki zadebiutował w 1946 roku rolą Kuby w “Dwie godziny”. Zagrał w wielu znanych produkcjach, takich jak “Pokoleniu” Andrzeja Wajdy, “Niewinni czarodzieje” czy “Człowiek z marmuru”. Jego najbardziej znaną rolą filmową jest Michał Wołodyjowski w “Potopie” i “Panu Wołodyjowskim” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Kadr z filmu “Pan Wołodyjowski”
Łomnicki był pięciokrotnie żonaty. Jego życie osobiste było burzliwe, a niektóre małżeństwa kończyły się rozwodami z powodu jego wymagającego charakteru i poświęcenia pracy zawodowej. Ostatnią żoną była Maria Bojarska, z którą był związany od 1974 roku.

Gwiazda w łódzkiej Alei Gwiazd (fot. wikipedia.org)
Tadeusz Łomnicki zmarł 22 lutego 1992 roku na scenie Teatru Nowego w Poznaniu podczas próby do “Króla Leara” Williama Szekspira. Jego śmierć była dla środowiska artystycznego ogromnym wstrząsem.
Kresowiak