Archeolodzy potwierdzili: zamek w Krewie na Białorusi miał trzecią wieżę. „W końcu, pod gruzami zniszczonej wieży, znaleźliśmy to! Zachodni róg trzeciej wieży” – napisał na Facebooku kierownik wykopalisk, pracownik naukowy Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Białorusi, Oleg Dernowicz. Koledzy gratulują mu sensacyjnego odkrycia!
Fundament wieży odnaleziono już w lipcu 2023 roku – informuje na swoim Telegramie Białoruski Instytut Historii Publicznej.
Oleg Dernowicz pisał wówczas: „Najprawdopodobniej właśnie w tym miejscu wojska księcia Świdrygiełły w 1433 roku przedarły się do zamku. Wieża została uszkodzona i nigdy jej nie odbudowano. To odkrycie obala pogląd, który panował przez dziesięciolecia – że zamek w Krewie był dość prymitywny, miał kształt trapezu i tylko dwie wieże. Okazuje się, że jego struktura była znacznie bardziej złożona i rozbudowana”.
Do tej pory znane były tylko dwie wieże zamku w Krewie: Książęca oraz wieża Witolda.
Stały one w narożnikach zamku i zostały wzniesione na przełomie XIV i XV wieku. Pierwsze, jeszcze powierzchowne odkrycia pokazują, że wyobrażenia o zamku znacznie odbiegały od jego rzeczywistego wyglądu.
To odkrycie rodzi jeszcze więcej pytań. Na przykład – kto zbudował podziemia?
W tamtych czasach miały je tylko ważne budowle – na przykład w kościołach zaczęły się pojawiać dopiero na przełomie XV i XVI wieku. Skąd pochodzili mistrzowie, którzy wznieśli podziemia już w XIV wieku? Wcześniej na tych ziemiach znani byli mistrzowie bizantyjscy, a tutaj wyraźnie widać styl gotycki.
Naukowiec wyraził opinię, że mogli to być mistrzowie hanzeatyccy z północnych Niemiec, którzy przenieśli się do Rygi i Królewca (dzisiejszego Kaliningradu). Być może to właśnie oni wznieśli dla nas taką budowlę jak donżon w Krewie ze sklepieniami.
Ciekawostką jest, że białoruski artysta Jewgienij Kulik (1937–2002) również wiedział o istnieniu trzeciej wieży w Zamku w Krewie. Na jego rysunku-rekonstrukcji z lat 80. XX wieku zamek przedstawiony jest właśnie z trzema (!!!) wieżami.
Krewski zamek jest znany z tego, że w 1385 roku Jagiełło podpisał tam akt regulujący relacje Korony Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim. W rezultacie rok później włączono Litwę do Królestwa Polskiego, jako jej część składową.

Akt Unii w Krewie z 1385 roku
Krewo jest obecnie położone na północy dzisiejszej Białorusi niedaleko litewskiej granicy. Dziś to senna osada wiejska z dominującymi nad okolicą ruinami zamku. Kontury kamiennych ścian budowli zachowały się całkiem dobrze. Widoczne są też fragmenty wieży książęcej.
Polecamy również:
Władze likwidują fundację, która przez 18 lat opiekowała się zamkiem w Krewie
Kresowiak