Józef Piłsudski romansował w Druskiennikach, Wojciech Kossak szukał inspiracji w plenerach Worochty, a Mieczysław Fogg czarował publiczność w Truskawcu. Dziś mało kto pamięta, że przedwojenne Kresy tętniły życiem dzięki licznym uzdrowiskom, które przyciągały zarówno tłumy turystów, jak i ówczesne elity Rzeczypospolitej.
Truskawiec – uzdrowisko na medal
Położony niedaleko Lwowa, Truskawiec zyskał sławę dzięki źródłom mineralnym, zwłaszcza unikalnej wodzie “Naftusia”, zawierającej substancje organiczne pochodzenia naftowego. Już w latach 30. XIX wieku rozpoczęto tu kąpiele mineralne, a z czasem powstało blisko trzysta willi, hoteli i pensjonatów. Uzdrowisko trzykrotnie otrzymało złoty medal dla najlepszego kurortu w kraju. Odwiedzali je m.in. marszałek Józef Piłsudski, prezydent Stanisław Wojciechowski oraz artyści tacy jak Zofia Nałkowska czy Stanisław Witkiewicz.

Truskawiec-Pomiarki. Kąpielisko siarczano-solankowe (fot. Cyfrowa Biblioteka Narodowa)
Worochta i Jaremcze – perły Karpat
Worochta, zwana “drugim Zakopanem”, była ośrodkiem sportów zimowych, gdzie w 1922 roku powstała pierwsza profesjonalna skocznia narciarska w Polsce. W tym samym roku rozegrano tam pierwsze mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. Niedaleko położona Jaremcze, nazywana “Perłą Karpat”, przyciągała turystów malowniczymi krajobrazami i unikalną architekturą, w tym charakterystycznym mostem, który stał się wzorem dla budowniczych mostów w Alpach.

Wczasowicze w Worochcie, 1939 (fot. NAC)

Grupa Hucułów w strojach regionalnych, Worochta, 1935 (fot. NAC)

Jaremcza, widok z gościńca na most kolejowy na rzece Prut (fot. NAC)
Morszyn – królestwo “Morszanki”
Morszyn, położony w województwie stanisławowskim, był znanym uzdrowiskiem z licznymi sanatoriami i pensjonatami. Sławę przyniosła mu woda mineralna “Morszanka”, popularna w całej II Rzeczypospolitej.

Pocztówka z Morszyna (fot. kolekcjonujemy.pl)
Zaleszczyki – polskie tropiki
Województwo tarnopolskie mogło poszczycić się Zaleszczykami, kurortem o niemal śródziemnomorskim klimacie. Szerokie piaszczyste plaże nad Dniestrem, uprawy egzotycznych owoców, takich jak pomarańcze, oraz coroczne święto winobrania przyciągały licznych turystów. Miejsce to zyskało również historyczne znaczenie jako punkt, przez który we wrześniu 1939 roku wielu Polaków opuszczało kraj.

Plaża nad Dniestrem w Zaleszczykach (fot. NAC)
Skole – mekka myśliwych
Skole, położone w województwie lwowskim, było ulubionym miejscem polowań arystokracji z całej Europy. Polowali tu m.in. polscy magnaci oraz książę Alfons de Bourbon, potomek rodzin królewskich Francji i Hiszpanii.

Pałac Groedlów w Skolem (fot. nto.pl)
Druskienniki – ulubione miejsce Piłsudskiego
Nad Niemnem leżały Druskienniki, uzdrowisko słynące z licznych źródeł mineralnych i bogatych pokładów borowiny. Było to ulubione miejsce wypoczynku marszałka Józefa Piłsudskiego, który w 1924 r. tak zachwalał to polskie uzdrowisko: „Doktorzy zalecają, bym jechał leczyć się za granicę, a ja pragnę na lato wyjechać do Druskienik. Doktorzy mają swoją politykę, a ja swoją. Gdyby oni znali Kresy, tamtejsze drzewa, powietrze i lud tamtejszy, nasze potrawy i przyzwyczajenia, na pewno zmieniliby swoją politykę (…)”

Druskienniki. Ulica Orzeszkowej,1928 r. (fot. NAC)

Józef Piłsudski odpoczywający nad Niemnem w Druskiennikach, 1926 r. (fot. NAC)
Dzięki jego wsparciu powstał tu “Zakład Leczniczego Stosowania Słońca, Powietrza i Ruchu”, prowadzony przez lekarkę Eugenię Lewicką.
Opracował Edward Szymkiewicz
Zdj. główne: Mikołaj Kaczmarek – Kolor Historii