Po 17 latach intensywnych prac zakończono rekonstrukcję Pałacu Pusłowskich w Kosowie, jednego z najpiękniejszych zabytków Polesia i unikalnego przykładu neogotyku wiktoriańskiego na tych terenach.
Rekonstruowanie pałacu rozpoczęło się na poważnie po renowacji dworu Kościuszki w 2004 roku. W 2005 roku specjaliści z OAO „Brestrestauracja” przystąpili do opracowania dokumentacji, a w 2008 roku rozpoczęły się prace renowacyjne. Kosztowały one ponad 34 miliony rubli (408 tys. zł.) z budżetu państwowego.
Pałac, zbudowany w XIX wieku przez hrabiego Wandalina Pusłowskiego w stylu neogotyckim, pełni dziś funkcję muzeum i centrum kulturalnego. W pałacu znajduje się siedem sal ekspozycyjnych, które przywrócono do życia, w tym Sale Białą, Szmaragdową i Rubinową. Odtworzono również wnętrza pałacu, wyposażając je w antyczne meble i przedmioty.
W pałacu organizowane są rozmaite wydarzenia – od bali i ceremonii ślubnych po wystawy muzealne. Znajduje się tu również hotel i restauracja „Hrabia Pusłowski”.

Pałac Pusłowskich na grafice Napoleona Ordy z 1846
Renowację zabytku zakończono, ale to nie koniec – w planach jest jeszcze rekonstrukcja okolicznych jezior, które niegdyś stanowiły integralną część pałacowego kompleksu.
Przeczytaj również:
Kresowiak
fot. probelarus.by