Projekt ustawy przyspieszającej repatriację Polaków ze Wschodu został zatwierdzony przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jak poinformował wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, po miesiącach prac rząd skieruje go teraz do Sejmu. Celem nowelizacji, jak zaznaczył, jest zarówno uproszczenie procedur, jak i zwiększenie bezpieczeństwa całego procesu.
Jednak projekt spotkał się z krytyką niektórych organizacji społecznych. Stowarzyszenie Wspólnota i Pamięć zwraca uwagę na kilka kluczowych problemów, których ustawa nie rozwiązuje. Przede wszystkim nadal brakuje wystarczających środków finansowych na repatriację, co oznacza, że wielu Polaków będzie czekać na osiedlenie się w kraju nawet kilkanaście lat. Krytykowany jest również wymóg udowodnienia deportacji przodków, który nie zawsze jest możliwy do spełnienia.
Kolejnym istotnym zarzutem jest problem konsulatów, które niechętnie przyjmują wnioski repatriacyjne. Repatrianci podkreślają również brak systemowego rozwiązania dla osób, które nie mają w Polsce rodziny – postulują, aby zaproszenie mógł wystawić dowolny obywatel RP.
Największe kontrowersje budzi jednak kwestia traktowania repatriantów jako potencjalnego zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.
„Dlaczego traktujecie Rodaków ze Wschodu jako potencjalną rosyjską agenturę? Tych ludzi naprawdę nie jest wielu i można ich sprawdzić o wiele lepiej, niż imigrantów, których przyjmujecie. Poza tym, potencjalny agent może bez większego problemu przyjechać do Polski na innym paszporcie, co zresztą miało miejsce w niedalekiej przeszłości” – wskazują w swoim apelu działacze Stowarzyszenia.
Panie Ministrze @MaciekDuszczyk, chwali się Pan pracami nad ustawą, ale dlaczego @MSWiA_GOV_PL ignoruje postulaty strony społecznej, a konkretnie samych repatriantów?
Zwracają oni uwagę, że finansowanie jest za małe, dalej się będzie czekać kilkanaście lat na miejsce w… pic.twitter.com/kIDhXfos0F
— Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” (@WspolnotaPamiec) March 6, 2025
Nowa ustawa to krok naprzód, ale zdaniem strony społecznej – wciąż niewystarczający. Oczekują oni, że w trakcie prac parlamentarnych zostaną wprowadzone poprawki, które realnie ułatwią powrót Polaków do ojczyzny.
Przeczytaj również:
Rodacy ze Wschodu mogą stracić prawo do repatriacji. Powodem względy bezpieczeństwa
Kresowiak