Historyczny, trzypiętrowy budynek w centrum Grodna przy ulicy Karola Marksa 1, znany jako „Batorówka”, zostanie wystawiony na aukcję. Legenda głosi, że to właśnie tutaj dokonano sekcji zwłok króla Stefana Batorego.
Jego łączna powierzchnia wynosi około 1700 m². Obecnie budynek należy do „Grodzieńskiego Centrum Nieruchomości”.
Jak podaje gazeta „Wieczernij Grodno”, data aukcji i cena wywoławcza budynku nie zostały jeszcze ogłoszone.

“Batorówka” (fot. Yandex Maps)
Dom, w którym nie dokonano sekcji zwłok króla Batorego
Trzypiętrowy, murowany, tynkowany pałac na Rynku (dzisiejszym placu Sowieckim) został zbudowany prawdopodobnie w połowie XVII wieku – czytamy w przewodniku „Biografia grodzieńskich ulic”. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i pierwotnie miał kształt litery „G”. Prawdopodobnie najbardziej niezmiennym elementem dekoracyjnym budynku podczas przebudów była dekoracja okien: dwie półkolumny podtrzymujące szeroki panel nadokienny, charakterystyczne dla architektury renesansu.

Król August II Mocny – jeden z najbardziej znanych mieszkańców “Batorówki”
Istnieje przekonanie, że w tym budynku dokonano pierwszej sekcji zwłok króla Stefana Batorego, ale to nieprawda. Ta legenda nadała budynkowi nazwę „Batorówka” (na tablicy pamiątkowej widnieje „Dom króla Stefana Batorego”). Najprawdopodobniej budynek powstał później, był budowany w kilku etapach, a jego najstarsza część nie zachowała się.
Co znajdowało się w „Batorówce”?
W latach 1679–1680 w miejscu „Batorówki” stał murowany pałac magnata Potockiego. Później posiadłość należała do wojewody wileńskiego Kazimierza Jana Sapiehy. Na początku XVIII wieku została skonfiskowana na rzecz króla Augusta II. W latach 1717–1718 pałac przebudowano na rezydencję królewską. Dwa drewniane, dwupiętrowe przejścia łączyły go z innym pałacem Sapiehów, gdzie odbywały się obrady Izby Poselskiej i Senatu. Kolejne drewniane przejście prowadziło z placu do kościoła jezuitów.

Posiedzenie Izby Poselskiej w “Batorówce”
W 1885 roku budynek uległ poważnym zniszczeniom w wyniku pożaru, a część z niego zawaliła się. Podczas rekonstrukcji stracił swoją dawną wysoką barokową dachówkę, a także zniknął przejazd łukowy dla powozów.

“Batorówka” w XVII wieku, rekonstrukcja Eugeniusza Asnorewskiego
Później przez wiele lat mieścił się tu hotel „Centralny”, następnie prywatne gimnazjum. Po gimnazjum działał tu hotel „Bristol”, sztab 26. dywizji piechoty, warsztaty jubilerskie i introligatorskie, cukiernia, sklepy oraz bank kupiecki.

“Batorówka” na obrazie Napoleona Ordy, XIX wiek
Południowa część pałacu została uszkodzona w 1941 roku i rozebrana. Po wojnie działały tu szkoła kolejowa oraz przedszkole. Przez wiele lat w piwnicach budynku znajdowała się ekspozycja anatomiczna grodzieńskiego uniwersytetu medycznego.
Źródło: wb24.org/hrodna.life