Połoneczka to małe, ale pełne historii miasteczko na Nowogródczyźnie, które kiedyś było jedną z rezydencji rodu Radziwiłłów i centrum kultury oraz duchowości. To właśnie w miejscowym Kościele pw. Św. Jerzego ochrzczono nie tylko Radziwiłłów, Ignacego Domeykę, ale także Wiesława Dymnego – współtwórcę legendarnej „Piwnicy pod Baranami”, pierwszego męża aktorki Anny Dymnej. W kościele znajduje się tablica pamiątkowa, która upamiętnia wybitnego artystę.

Wiesław Dymny, urodzony w 1936 roku, w Połoneczce, dorastał w rodzinie nauczycieli. Jego życie zostało jednak naznaczone przez dramatyczne wydarzenia drugiej wojny światowej. Po wkroczeniu Armii Czerwonej, ojciec Wiktor przeniósł się z Połoneczki do Nowogrodu na Podlasiu, by uniknąć aresztowania przez Rosjan. W 1940 roku, do ucieczki przed wywózką do Kazachstanu została zmuszona Janina Dymna, która później dołączyła do męża.

Dom w Połoneczce, w którym urodził się Wiesław Dymny (fot. polesie.org)

W Miastkowie, pod niemiecką okupacją, rodzina zaangażowała się w ruch oporu, jednak w 1944 roku oboje rodzice zostali aresztowani przez gestapo. Wiktor trafił do obozu Gross-Rosen, gdzie ślad po nim zaginął. Po wojnie Janina Dymna z dziećmi osiedliła się na Ziemiach Odzyskanych, a w 1947 roku rodzina trafiła do Jaworza-Nałęże. Po maturze Wiesław Dymny wyjechał do Krakowa, gdzie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Plastycznych, rozpoczynając nowy etap w swoim życiu.

Wybitna polska aktorka i żona Wiesława Dymnego Anna Dymna wspominając męża, za każdym razem dodawała: „Wiesio to takim dużym chłopcem był… Wojenne dziecko nauczone z konieczności, że wszystko należy zrobić samemu: samodzielnie szył buty, robił meble, malował ściany”.

Dom Dymnych w Połoneczce (fot. polesie.org)

Piec kaflowy w domu (fot. polesie.org)

Dziecięce przeżycia, wojenna tułaczka, głód i cierpienia odcisnęły trwały ślad na osobowości Wiesława Dymnego. Zachował on w sobie wschodnią mentalność, głęboką miłość do natury oraz uniwersalnych wartości, a także pasję do rosyjskiej literatury i sztuki. Te doświadczenia i zainteresowania znalazły swoje odbicie w jego późniejszej twórczości.

Kościół św. Jerzego w Połoneczce (fot. Alex Zelenko/wikipedia.org)

W Połoneczce znajduje się nadal dom, w którym się urodził, choć wiele się w nim zmieniło. Wciąż jednak pozostały drewniane piece kaflowe, które pamiętają zimowe dni Dymnych.

Pałac książąt Radziwiłłów (fot. Alex Zelenko/wikipedia.org)

Nieopodal ich domu znajdują się także ruiny pałacu Radziwiłów, gdzie przed wojną rodzice Wiesława pracowali. Dymny, już jako dziecko, miał tu blisko do szkoły, a wspomnienia o jego rodzicach, którzy z zaangażowaniem wychowywali młodsze pokolenia, zachowały się w pamięci mieszkańców miasteczka.

Przeczytaj również: 

Pierwszy mąż aktorki Anny Dymnej pochodził spod Nowogródka

Kresowiak

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)