Szef polskiego MSZ Radosław Sikorski potwierdził, że podczas wizyty w Waszyngtonie rozmawiał o uwolnieniu Andrzeja Poczobuta, jednak szczegóły pozostają poufne.
We wtorek minęły cztery lata od aresztowania lidera mniejszości polskiej na Białorusi Andrzeja Poczobuta, który od maja 2023 roku odbywa karę ośmiu lat więzienia w kolonii karnej w Nowopołocku. Białoruskie władze oskarżyły go o „wzniecanie i podżeganie do nienawiści” oraz „wzywanie do działań na szkodę Białorusi”.
Pytany o możliwość zaangażowania USA w negocjacje dotyczące Poczobuta, Sikorski przyznał, że rozmowy w tej sprawie miały miejsce podczas jego lutowej wizyty w Waszyngtonie. Nie ujawnił jednak szczegółów, podkreślając, że sytuacja zależy od decyzji autorytarnego reżimu białoruskiego.
Tymczasem z doniesień „New York Times” wynika, że 12 lutego wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA, Christopher W. Smith, spotkał się w Mińsku z Alaksandrem Łukaszenką. W efekcie rozmów uwolniono troje białoruskich więźniów politycznych, w tym dziennikarza Andreja Kuznieczyka, działaczkę Alenę Mauszuk oraz amerykańskiego obywatela. Uwolnieni zostali przekazani stronie amerykańskiej na granicy z Litwą. Możliwe, że podobne negocjacje mogą w przyszłości objąć także sprawę Poczobuta.
Źródło: wb24.org/interia.pl
fot. gov.pl