3 kwietnia posłowie do Parlamentu Europejskiego podczas sesji plenarnej przyjęli rezolucję „O bezpośrednim ryzyku dalszych represji ze strony reżimu Łukaszenki na Białorusi – zagrożeniach ze strony Komitetu Śledczego”. Za rezolucją głosowało 535 europosłów, przeciw było 19, a 55 wstrzymało się od głosu.
Rezolucja została zainicjowana przez europosła Michała Kobosko, wiceprzewodniczącego delegacji Parlamentu Europejskiego ds. relacji z Białorusią, w odpowiedzi na apel jednego z liderów białoruskiej opozycji Pawła Łatuszki. Opozycjonista wezwał do reakcji na transgraniczne przestępstwa reżimu Łukaszenki, zwłaszcza w kontekście trwających represji wobec Białorusinów przebywających za granicą i uczestniczących w legalnych demonstracjach na terytorium państw UE.
„Podczas marszu 23 marca 2025 roku w Warszawie oraz w kolejnych dniach zwracali się do mnie Białorusini – uczestnicy akcji za granicą – z prośbą o zwrócenie uwagi europejskich polityków na przestępstwa reżimu Łukaszenki wobec Białorusinów mieszkających w krajach UE: wszczynane przeciwko nim postępowania karne, wyroki zaoczne (tzw. ‘specjalne postępowania’), szantaż, groźby, prześladowanie krewnych i bliskich na Białorusi przez służby specjalne reżimu, konfiskatę majątku i inne formy represji” – podkreślił Łatuszka.
W rezolucji Parlament Europejski uznaje „prześladowanie obywateli Białorusi za ich pokojową działalność demokratyczną za granicą za bezpośrednie naruszenie suwerenności terytorialnej państw członkowskich UE” i „wzywa do ogólnoeuropejskiego wsparcia prawnego oraz ochrony Białorusinów na uchodźstwie”, w tym tych, którzy nie mają możliwości odnowienia dokumentów tożsamości i są narażeni na eksterytorialne prześladowania.
Parlament Europejski apeluje do Międzynarodowego Trybunału Karnego o „przyspieszenie postępowania w sprawie zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez reżim Łukaszenki”.
Europosłowie domagają się również „dodatkowych sankcji, analogicznych do tych stosowanych wobec Rosji, w szczególności wobec urzędników odpowiedzialnych za transnarodowe represje”.
Ponadto Parlament Europejski podkreśla potrzebę zwiększenia politycznego, finansowego i technicznego wsparcia dla niezależnych mediów, obrońców praw człowieka i inicjatyw obywatelskich.
„Jestem wdzięczny europosłom, a w szczególności posłowi Michałowi Kobosko, za zdecydowaną postawę i konkretne działania w odpowiedzi na nowe represje reżimu Łukaszenki. To jasny sygnał dla dyktatora: przestępstwa wobec Białorusinów za granicą nie pozostaną bezkarne. Musimy zwiększać presję, rozszerzać sankcje i dążyć do konkretnych działań, aby powstrzymać terror wobec Białorusinów zarówno w kraju, jak i poza jego granicami” – oświadczył Paweł Łatuszka.
Przeczytaj również:
Prokurator Generalny Białorusi: Każdy zamieszany w “działalność ekstremistyczną” już jest ścigany
Prawie 5 tysięcy osób uznanych przez reżim Łukaszenki za “ekstremistów”
Źródło: wb24.org/reform.news
Wolność słowa ma swoją cenę – wspieraj polskie media na Białorusi!
Dołącz do grona naszych Patronów i pomóż nam walczyć o zachowanie wolnego polskiego słowa na Białorusi. Twoje wsparcie pozwoli nam tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i docierać do jak największej liczby odbiorców.
Dlaczego warto nas wspierać?
Jesteśmy jedynym portalem Polaków na Wschodzie, który nie dostaje żadnych dotacji i utrzymuje się wyłącznie dzięki wsparciu czytelników. Mimo niezwykle niesprzyjających warunków, trudności finansowych i grożących na Białorusi represji za naszą działalność dziennikarską, osiągamy wyniki porównywalne, a nawet lepsze, niż wiele dotowanych portali kresowych i polonijnych.
Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz postawić nam symboliczną kawę buycoffee.to/wb24info lub zostać naszym patronem i wspierać nas cyklicznie patronite.pl/wb24info. Każda pomoc ma znaczenie!