Mimo trwających rozmów międzyrządowych, Ukraina rozpoczęła prace ekshumacyjne w miejscowości Ugły bez konsultacji z polskim IPN. Rzecznik Instytutu, Rafał Leśkiewicz, podkreślił, że działania te stoją w sprzeczności z dotychczasowymi ustaleniami polsko-ukraińskiego zespołu ds. ekshumacji.

“Przyjmujemy z dużym zdziwieniem taką formę załatwienia sprawy. Stoimy na stanowisku, że skoro trwają uzgodnienia na poziomie rządowym między stroną polską a ukraińską w sprawie systemowego rozwiązania kwestii uzyskiwania zgód na prace poszukiwawcze i ekshumacyjne, to ta sprawa powinna być załatwiana na linii władz państwowych” – powiedział rzecznik IPN Rafał Leśkiewicz.

W piątek Wirtualna Polska poinformowała, że Karolina Romanowska, przewodnicząca Stowarzyszenia Pojednanie Polsko-Ukraińskie, uzyskała zgodę na ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej, w tym 18 członków swojej rodziny. “Tak, to prawda. Jest zgoda na poszukiwania w Ugłach. Poinformowałam stronę polską i poprosiłam o udział IPN oraz wsparcie Ministerstwa Kultury. To ważny krok ku pamięci i pojednaniu” – napisała Romanowska na platformie X. Prace zaplanowano na maj.

Mimo to, jak zaznaczył rzecznik IPN, to strona ukraińska – a nie polska – będzie prowadzić prace.

“Dzisiaj okazało się, że ukraiński Instytut Pamięci Narodowej poinformował o tym, że zamierza przeprowadzić prace poszukiwawcze w miejscowości Ugły, że ma to zaplanowane w swoim planie budżetowym i że te prace będą prowadzone w maju tego roku przy współpracy przedsiębiorstwa komunalnego ze Lwowa “Dolja”. Faktycznie to strona ukraińska, a nie polska, będzie prowadziła te prace” – stwierdził przedstawiciel polskiego IPN.

Leśkiewicz wskazał, że polski IPN do tej pory nie otrzymał zgód na prowadzenie prac poszukiwawczych i prac ekshumacyjnych.

“Rokrocznie kierujemy kolejne wnioski, jest ich kilkadziesiąt. Nie uzyskaliśmy żadnej odpowiedzi lub uzyskaliśmy odpowiedź odmowną. W sprawie Ugłów także nie otrzymaliśmy odpowiedzi – powiedział. -Natomiast strona ukraińska poinformowała, że będzie te prace realizowała w maju tego roku i poinformowała o tym panią Romanowską, która sama złożyła wniosek o możliwość przeprowadzenia takich prac” – dodał.

W Rzezi Wołyńskiej przeprowadzonej przez ukraińskich nacjonalistów przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej na terenie Kresów Południowo-Wschodnich zginęło od 80 do 200 tys. Polaków.

Źródło: wb24.org/wp.pl/IPN

fot. Facebook / Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć”

Wolność słowa ma swoją cenę – wspieraj polskie media na Białorusi! 🇵🇱 ✌

Dołącz do grona naszych Patronów i pomóż nam walczyć o zachowanie wolnego polskiego słowa na Białorusi. Twoje wsparcie pozwoli nam tworzyć jeszcze więcej wartościowych treści i docierać do jak największej liczby odbiorców.

Dlaczego warto nas wspierać? 

Jesteśmy jedynym portalem Polaków na Wschodzie, który nie dostaje żadnych dotacji i utrzymuje się wyłącznie dzięki wsparciu czytelników. Mimo niezwykle niesprzyjających warunków, trudności finansowych i grożących na Białorusi represji za naszą działalność dziennikarską, osiągamy wyniki porównywalne, a nawet lepsze, niż wiele dotowanych portali kresowych i polonijnych.

Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz postawić nam symboliczną kawę buycoffee.to/wb24info lub zostać naszym patronem i wspierać nas cyklicznie patronite.pl/wb24info. Każda pomoc ma znaczenie!

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)