Od lipca ubiegłego roku rosyjskie MSW coraz częściej umieszcza obywateli Białorusi na liście poszukiwanych. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy do bazy trafiło ponad 1200 osób, informuje niezależny portal Mediazona. Osoby te są poszukiwane zarówno przez rosyjskie, jak i białoruskie służby. Wśród nich znalazł się Stanisław Bujnicki, wieloletni działacz Związku Polaków na Białorusi i współwłaściciel budynku Konsulatu Generalnego Polski w Grodnie.
Na początku tego roku informowaliśmy, że Komitet Śledczy Białorusi wszczął postępowanie przeciwko Bujnickiemu pod zarzutem uchylania się od płacenia podatków.
72-letni Bujnicki był jednym ze współzałożycieli Związku Polaków na Białorusi. W 1990 roku wszedł w skład pierwszego zarządu tej organizacji. Był jednym z pierwszych Polaków, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Białorusi w wyniku antypolskich represji. Od 1999 roku mieszka w Białymstoku. Jednocześnie pozostawał współwłaścicielem spółki „Fort” z o.o., do której należał budynek polskiego konsulatu przy ulicy Budionnego 48a w Grodnie.
Ten adres był niemal jedynym miejscem w Grodnie, gdzie mogły wynajmować biura partie polityczne i organizacje społeczne, którym z powodów politycznych odmawiano wynajmu w innych lokalach. Według niezależnych mediów, obecnie nieruchomość pod tym adresem została zajęta przez władze białoruskie.
Z ustaleń portalu MOST wynika, że pozostali właściciele budynku przy ulicy Budionnego byli osobami fizycznymi – obywatelami Polski. Los budynku był omawiany w polskim MSZ już w lipcu 2024 roku. Współwłaściciele budynku, w tym Bujnicki, oświadczyli jednak, że zgodnie z prawem międzynarodowym, placówka dyplomatyczna nie może zostać przejęta.
Latem 2024 roku prorządowe kanały na Telegramie publikowały informacje mające na celu zdyskredytowanie firmy “Fort”: rzekomo pobierała ona ogromne sumy za wynajem i nie dbała o stan nieruchomości. Ponadto oskarżano firmę, że nie chce wymienić tabliczki z nazwą ulicy, po tym jak adres Budionnego 48a został zmieniony na przejazd polskiego dezertera Emila Czeczko.
Przeczytaj również:
Atak reżimu na zasłużonego działacza polskiej mniejszości na Białorusi
Źródło: wb24.org/belsat.eu/mostmedia.io/mediazonaby.com