Zbrodnia, która miała być zapomniana. Dziś Katyń to przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem. To dążenie do poznania pełnej prawdy o mechanizmach zbrodni i jej sprawcach. Bo bezimienne nie mogą pozostać nie tylko ofiary, ale i kaci.
5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP(b) zdecydowało o likwidacji polskich jeńców wojennych bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.
⚠️ Kilkuset rekonstruktorów przeszło ulicami Warszawy w XVIII Katyńskim Marszu Cieni.
🎗️ Był to hołd dla 22 tys. polskich oficerów, zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni.
ℹ️ Organizatorami tegorocznego Katyńskiego Marszu Cieni były #IPN i… pic.twitter.com/fGhoVLuzrz
— Instytut Pamięci Narodowej (@ipngovpl) April 13, 2025
13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD. Jednak prawda o sprawcach ludobójstwa na obywatelach II Rzeczypospolitej została oficjalnie potwierdzona dopiero po 50 latach.
W 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie wyświetlona została okolicznościowa iluminacja. pic.twitter.com/vemQG3Opsh
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) April 13, 2025
14 listopada 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Dziś w całej Polsce i za granicą trwają uroczystości upamiętniające ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Źródło: IPN
grafika: wszystkoconajwazniejsze.pl