Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku uruchomiło nowy portal internetowy „Relacje z Sybiru”, na którym można obejrzeć i wysłuchać wspomnień Sybiraków oraz ich rodzin – dzieci i wnuków. To wyjątkowe archiwum pamięci obejmuje ponad 60 relacji wideo i audio zebranych od Polaków mieszkających m.in. w Polsce, Kazachstanie, Nowej Zelandii, Meksyku i Argentynie.
Nowa inicjatywa muzeum zbiega się z obchodami 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i rozpoczęcia drugiej masowej deportacji Polaków na Syberię. Jak podkreśla dyrektor muzeum, prof. Wojciech Śleszyński, portal ma na celu „oddanie głosu samym bohaterom”, w tym również przedstawicielom drugiego i trzeciego pokolenia Sybiraków.
Portal dostępny pod adresem www.relacjezsybiru.pl umożliwia wyszukiwanie wspomnień według nazwisk, słów kluczowych czy nazw miejscowości. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest także automatyczne tłumaczenie treści na niemal każdy język.
Jak mówi Michał Siewruk, jeden z Sybiraków, którzy podzielili się swoją historią: “Te wspomnienia są nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla młodzieży. Bo młodzi często nie wiedzą, że coś takiego jak Syberia w ogóle było”.
Muzeum Pamięci Sybiru działa od 2021 roku w dawnych magazynach wojskowych przy ul. Węglowej w Białymstoku, a jego wystawa stała opowiada o losach Polaków zesłanych na Wschód – od carskich represji po sowieckie deportacje. Portal „Relacje z Sybiru” jest kolejnym krokiem w dokumentowaniu i upowszechnianiu tych tragicznych, ale ważnych kart polskiej historii.
Źródło: wb24.org
fot. sybir.bialystok.pl