103 lata temu (1922) Nowogródek po raz drugi odwiedził najstarszy syn wielkiego wieszcza – Władysław Mickiewicz. Podczas tej wizyty przez kilka dni mieszkał w domu swoich dziadków. Prawdopodobnie pod wpływem tej wizyty zawiązał się w Nowogródku Komitet Uwiecznienia Pamięci Adama Mickiewicza, który postawił sobie za cel utworzenie w rodzinnym domu poety Mickiewiczowskiego Muzeum.

Władysław Mickiewicz urodził się 23 czerwca 1838 roku w Paryżu jako najstarszy syn Adama Mickiewicza i Celiny z Szymanowskich. Był znanym księgarzem, publicystą oraz biografem swojego ojca. Jako aktywny orędownik niepodległości Polski na emigracji, pełnił rolę przedstawiciela Rządu Narodowego w Szwecji w 1863 roku. Założył i prowadził Księgarnię Luksemburską w Paryżu, specjalizującą się w wydawaniu polskich książek, szczególnie tych zakazanych w zaborach. Później objął stanowisko dyrektora Biblioteki Polskiej w Paryżu. W 1903 roku ufundował Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu, mieszczące się w gmachu Biblioteki Polskiej na Wyspie Świętego Ludwika.

Władysław Mickiewicz na tle przystrojonej reprodukcji portretu A. Mickiewicza autorstwa Walentego Wańkowicza

Spotkanie z mieszkańcami Nowogródka

Podczas obiadu u biskupa Zygmunta Łozińskiego

Władysław Mickiewicz (trzeci od lewej) przed wejściem do dworku, w towarzystwie ważnych osobistości Nowogródka

W swojej pracy skupiał się głównie na propagowaniu dziedzictwa swojego ojca. Był tłumaczem, edytorem i fundatorem muzeum Mickiewicza w Paryżu. Był także dziennikarzem, historykiem, pisarzem oraz ważną postacią polskiej emigracji w Paryżu i życia intelektualnego Francji. Żył 88 lat i doczekał odrodzenia Polski Niepodległej, o czym marzył jego ojciec.

Kresowiak

fot. fotopolska.eu

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)