W najbliższych miesiącach w Porozowie na Grodzieńszczyźnie planowane jest otwarcie Domu Sękacza. Będzie tam można wziąć udział w warsztatach pieczenia tego tradycyjnego polskiego deseru, poznać sekrety lokalnej kuchni i uczestniczyć w degustacjach.
Sękacz (po białorusku bankucha) został w 2019 roku wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Białorusi. W całym kraju wypiekiem sękacza według tradycyjnego przepisu zajmują się jedynie dwie mistrzynie – mieszkanki Porozowa: Helena Koziuk i Anna Szałkiewicz, podaje Hrodna.life.
Sękacz to tradycyjne ciasto biszkoptowo-tłuszczowe, charakterystyczne dla kuchni kresowej, szczególnie popularne na Podlasiu i Suwalszczyźnie, gdzie jest podawane podczas uroczystości rodzinnych, takich jak wesela i święta. Wypiekany jest na obracającym się rożnie nad otwartym ogniem, co nadaje mu unikalny kształt przypominający pień drzewa z wystającymi „sękami”.
Sękacz długo zachowuje świeżość – w budynku Porozowskiego Ośrodka Kultury i Wypoczynku można zobaczyć ciasto upieczone aż cztery lata temu.
21 września w Porozowie odbędzie się Święto Sękacza, podczas którego będzie można spróbować regionalnych specjałów.
Źródło: wb24.org/hrodna.life
fot. Wikimedia Commons/Przemysław Wierzbowski