Jeden z właścicieli historycznego pałacu w Narowli niedaleko Mozyrza, Piotr Kuzniecow, opublikował na Facebooku zdjęcie, na którym pokazane są niektóre z prac obecnie prowadzonych na terenie obiektu.

„To, że częściej milczę i rzadko pojawiają się wiadomości z budowy, oznacza tylko jedno: mniej mówimy — więcej pracujemy. Prace w rzeczywistości nie ustają ani na chwilę” — napisał Kuzniecow.

Przypomnijmy, że pałac Horwattów w Narowli został zakupiony w 2020 roku przez firmę „Nad Prypecią”, założoną przez Andrieja Horwata, Aleksandra Baranowa i Piotra Kuzniecowa. Zespół pałacowo-parkowy, w tym dwukondygnacyjny, zrujnowany budynek o powierzchni 1,5 tys. m² oraz działka o powierzchni ponad jednego hektara (wydzierżawiona na 50 lat), został przez nich nabyty na aukcji internetowej za 53 357 rubli białoruskich (ok. 69 000 zł).

fot. facebook.com/peter.kuznetsoff

fot. facebook.com/peter.kuznetsoff

fot. facebook.com/peter.kuznetsoff

Późnoklasycystyczny pałac został wzniesiony w 1850 roku przez Daniela Horwatta. Po II wojnie światowej adaptowano go na internat zbudowanej obok szkoły. Podczas przebudowy usunięto część zdobień oraz piętrowe portyki kolumnowe, ale zasadnicza bryła budowli pozostała nienaruszona. Dwupiętrowy pałac zachował charakterystyczne rysy, w tym szerokie ryzality i dekoracyjną balustradę. Z tyłu pałacu znajduje się taras z fontanną oraz schody wiodące do rzeki Prypeć.

Pałac Horwattów w 1917 roku (fot. IS PAN 0000160422. Urbanski A. Podzwonne na zgliszczach Litwy i Rusi. Warszawa, 1928)

Pałac, wnętrze. Czerwony salon (fot. radzima.org/Andrej Horwatt)

Obiekt otacza park krajobrazowy, obecnie służący jako park miejski, z paradną bramą zaprojektowaną przez znanego polskiego architekta Tadeusza Rostworowskiego. W parku wyróżnia się empirowa wieża-altanka. Przylegający kompleks budynków gospodarczych z XIX wieku, choć częściowo zdewastowany, nadal służy jako zakłady przemysłowe.

Źródło: wb24.org, facebook.com/peter.kuznetsoff

Wysyłam
Ocena czytelników
3 (1 vote)