190 lat temu (1835) spłonął Teatr Miejski w Mińsku – jeden z najważniejszych niegdyś ośrodków życia polskiego w tym mieście, uruchomiony dziesięć lat wcześniej w dawnym Pałacu Radziwiłłów.
W XVII wieku na Wysokim Rynku w Mińsku Radziwiłłowie zbudowali pałac, który później, pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku, został sprzedany burmistrzowi Mińska, Janowi Bajkowowi. W 1825 roku Bajkow przekształcił budynek w teatr, który stał się pierwszym tego typu obiektem w mieście. Teatr miał bogato wyposażoną salę z lożami, balkonem i galerią, a także przestrzenie dla widzów, takie jak bufet czy szatnia. Oprócz spektakli odbywały się tam bale, maskarady i koncerty.

Józef Pieszko, Wysoki Rynek w Mińsku, kon. XVIII wieku (źródło: wikipedia.org)
30 maja 1835 roku pożar strawił wiele budynków na Wysokim Rynku, w tym Teatr Miejski. Po pożarze teatr został odbudowany, jednak w latach 1847–1851 przedstawienia odbywały się głównie w Teatrze Ratuszowym. Dopiero po zburzeniu ratusza w 1851 roku wznowiono regularne spektakle w odbudowanym teatrze.
Teatr Miejski odegrał ważną rolę w życiu kulturalnym Mińska. 9 lutego 1852 roku odbyła się tam prapremiera opery “Sielanka” Stanisława Moniuszki do libretta Wincentego Dunina-Marcinkiewicza, wystawiona przez amatorską trupę Marcinkiewicza. Występowali w niej m.in. córki dramaturga oraz chór chłopów z jego majątku.

Pomnik kompozytora Stanisława Moniuszki oraz dramaturga i poety Wincentego Dunina-Marcinkiewicza w stolicy Białorusi (fot. travelagency.by)
W 1984 roku, w czasach sowieckich, Teatr Miejski został zniszczony. Na jego miejscu obecnie znajduje się odbudowany hotel Europa. Zniszczenie teatru było symbolicznym końcem pewnej epoki w historii Mińska.
Kresowiak