Od 1 czerwca weszły w życie nowe przepisy umożliwiające tworzenie list zawodów, w których cudzoziemcy nie będą mogli otrzymać zezwoleń na pracę w niektórych powiatach Polski. Nowe regulacje mają charakter prewencyjny i będą stosowane jedynie w sytuacjach kryzysowych na miejscowych rynkach pracy.

Ograniczenia tylko w wyjątkowych okolicznościach

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, tworzenie list nie będzie obligatoryjne ani powszechne. Będą one wprowadzane wyłącznie w warunkach pogorszenia sytuacji gospodarczej, takich jak masowe zwolnienia, wzrost bezrobocia czy nadpodaż kandydatów na określone stanowiska.

Listy będą mogły być tworzone zarówno na poziomie centralnym, jak i lokalnym – z inicjatywy starosty, na wniosek powiatowego urzędu pracy. W procesie ich opracowywania brane będą pod uwagę m.in.:

  • poziom bezrobocia w powiecie,
  • liczba dostępnych ofert pracy,
  • liczba zarejestrowanych bezrobotnych,
  • występowanie zwolnień grupowych.

Projekt listy będzie musiał uzyskać akceptację powiatowej rady rynku pracy, a następnie zostanie przekazany wojewodzie. To właśnie wojewoda, po analizie aspektów bezpieczeństwa, potrzeb gospodarki oraz polityki migracyjnej, podejmie ostateczną decyzję. Zatwierdzone listy trafią do specjalnego rejestru, a urzędy pracy będą zobowiązane do ich uwzględniania przy wydawaniu zezwoleń na pracę cudzoziemcom.

Branże szczególnie narażone na ograniczenia

Na listy mogą trafić zawody z sektorów charakteryzujących się dużą konkurencją na rynku pracy oraz wysokim udziałem cudzoziemców. Wśród potencjalnie objętych branż wymienia się:

  • rolnictwo,
  • gastronomię,
  • hotelarstwo,
  • handel detaliczny,
  • stanowiska o niskich wymaganiach kwalifikacyjnych, takie jak kasjerzy czy technicy IT.

Są to sektory, w których notuje się dużą rotację pracowników oraz znaczący napływ siły roboczej z zagranicy.

Cudzoziemcy na polskim rynku pracy

Na listopad 2024 roku w Polsce pracowało ponad 1,064 miliona cudzoziemców. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy – ponad 717 tysięcy. Choć udział pracodawców zatrudniających Ukraińców powoli maleje, rośnie zainteresowanie pracownikami z Białorusi oraz krajów azjatyckich.

Oprac. na podst. rp.pl

fot. pixabay

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)