Wybór Karola Nawrockiego na prezydenta Polski odbił się szerokim echem na arenie międzynarodowej – gratulacje napłynęły z całego świata, w tym od prezydenta USA Donalda Trumpa.
We wtorek 3 czerwca Donald Trump skomentował wyniki wyborów w Polsce na swojej platformie społecznościowej Truth Social. Nawiązując do artykułu opublikowanym na prawicowym portalu NewsMax zatytułowanym „Sojusznik Trumpa wygrywa w Polsce, szokując całą Europę” – były prezydent USA napisał krótko: „Gratulacje, Polsko. Postawiłaś na zwycięzcę!”
Na wpis Trumpa zareagował prezydent elekt Karol Nawrocki. “Dziękuję Panie Prezydencie. Silny sojusz z USA, a także partnerstwo oparte na ścisłej współpracy są moimi priorytetami” – napisał na platformie X.
Słowa uznania wobec przyszłego prezydenta RP skierował także sekretarz stanu USA Marco Rubio. Za pośrednictwem platformy X napisał: „Gratulacje dla prezydenta elekta Karola Nawrockiego z okazji ciężko wypracowanego zwycięstwa. Rozpoczyna się nowy rozdział dla Polski. Stany Zjednoczone i Polska wspólnie zbudują najbardziej ambitny sojusz w naszej historii – w dziedzinie obronności, energii i handlu.”
Zwycięstwo z międzynarodowym echem
Zachodnie media zwracają uwagę na wpływ poparcia ze strony administracji Donalda Trumpa na wynik wyborów w Polsce. Według agencji Bloomberg, zwycięstwo Nawrockiego to także symboliczny sukces ruchu MAGA (Make America Great Again), który zdobywa coraz większe wpływy poza granicami USA.
Jak przypomina Bloomberg, wcześniejsze próby promowania prawicowych polityków przez środowisko MAGA zakończyły się niepowodzeniem m.in. w Niemczech, Kanadzie i Australii. Tym większe znaczenie przypisuje się sukcesowi kandydata związanego z obozem Prawa i Sprawiedliwości.
New York Times zauważył z kolei, że rezultat wyborów w Polsce odbiega od trendu widocznego np. w Rumunii, gdzie niedawno wyborcy wybrali kandydata establishmentu. „Wygrana Karola Nawrockiego rozwiała nadzieje europejskich liberałów na zatrzymanie fali populizmu” – pisze NYT.
“Washington Post” stwierdził, że Nawrocki “w przeciwieństwie do niektórych prawicowych populistów i nacjonalistów w Europie skrytykował inwazję Moskwy na Ukrainę”, a jednocześnie “powtórzył tezy Trumpa, oskarżając Kijów o niedostateczną wdzięczność za polską pomoc”.
„Czynnik Trumpa” w kampanii Nawrockiego
Agencja Associated Press wskazuje, że silne nawiązania do USA – zwłaszcza do Trumpa – były widoczne już w trakcie kampanii wyborczej Nawrockiego. Podkreślono m.in. wcześniejszą wizytę Karola Nawrockiego w Białym Domu oraz udział amerykańskiej sekretarz ds. bezpieczeństwa narodowego Kristi Noem w konferencji konserwatystów CPAC Polska w podrzeszowskiej Jasionce.
Noem, otwarcie popierając Karola Nawrockiego, powiedziała:
„To ma znaczenie, kto sprawuje władzę. Przez lata widziałam, jak socjaliści i liberałowie – tacy jak prezydent Warszawy – okazują się beznadziejnymi liderami, którzy niszczyli nasze kraje, rządząc poprzez strach.”
Dodała również:
„Jeśli wybierzecie lidera, który będzie współpracował z Donaldem Trumpem – Polska zyska potężnego sojusznika. Będziecie mieć silne granice, bezpieczne wspólnoty i gwarancję obecności USA – zarówno militarnej, jak i politycznej. Fort Trump zadba o nasze wspólne bezpieczeństwo. Otrzymacie najlepszy sprzęt.”
WB
fot. X.com