171 lat temu (1854) urodził się Wacław Leon Makowski – polski księgarz, radny Wilna i działacz społeczny. Był pierwszym kierownikiem wileńskiej księgarni Elizy Orzeszkowej, a później prowadził także własną księgarnię w Mińsku.

Wacław Leon Makowski urodził się 3 czerwca 1854 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Po ukończeniu progimnazjum w Łowiczu i sześcioklasowego gimnazjum w Warszawie, rozpoczął praktykę w renomowanej warszawskiej księgarni Gebethnera i Wolffa, równocześnie uczęszczając do szkoły handlowej.

W 1879 roku, na prośbę Elizy Orzeszkowej, został kierownikiem nowo otwartej księgarni „Eliza Orzeszkowa i S-ka” w Wilnie. Dzięki protekcji Włodzimierza Spasowicza uzyskano pozwolenie na jej otwarcie. Księgarnia ta szybko stała się ważnym ośrodkiem kultury polskiej, wydając w ciągu dwóch lat 20 wartościowych dzieł. Jednak w 1882 roku, w wyniku działań cenzury rosyjskiej, księgarnia została zamknięta, a Orzeszkowa internowana na cztery lata.

Budynek dawnej księgarni Orzeszkowej w Wilnie (fot. mojepodrozeliterackie.blogspot.com)

Po zamknięciu księgarni Orzeszkowej, Makowski przez dziewięć lat kierował księgarnią Feliksa Zawadzkiego. Następnie, wraz z żoną Apolonią z Chełmińskich, prowadził własną księgarnię wydawniczą przy ulicy Świętojańskiej w Wilnie, którą wykupił wraz z koncesją od J. Krasnosielskiego. Prowadził również księgarnię w Mińsku, kierowaną przez Jana Życieńskiego i Eufemię Wojtkiewiczównę .

Widok XIX-wiecznego Mińska na obrazie Józefa Peszki (źródło: wikipedia.org)

W 1902 roku Makowski uzyskał zgodę na otwarcie pierwszej polskiej czytelni w Wilnie, co było znaczącym osiągnięciem w czasach, gdy tworzenie takich instytucji było surowo zakazane.

Wacław Leon Makowski (fot. polona.pl)

Makowski był aktywnym członkiem Związku Księgarzy Polskich oraz honorowym członkiem Towarzystwa Kupców Chrześcijan. W latach 1922–1929 pełnił funkcję przewodniczącego Koła Wileńskiego.

Zmarł 10 lutego 1929 roku w Wilnie. Jego pogrzeb zgromadził wielu przedstawicieli władz i społeczności miasta.

Wacław Leon Makowski pozostaje postacią zasłużoną dla rozwoju polskiego księgarstwa i kultury na Kresach.

Przeczytaj również: 

Księgarnia Elizy Orzeszkowej w Wilnie

Kresowiak

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)