W zespole pałacowo-parkowym Umiastowskich w Żemłosławiu odbył się festyn „Perłowa Gwiazda – pałac Umiastowskich”, donosi gazeta „Iwiejski Kraj”.
Święto, kultywujące bogatą historię ziemi iwiejskiej, zorganizowano w tej miejscowości już po raz siódmy.
Główną atrakcją festynu była inscenizacja pochodu, który przeniósł widzów w czasy, gdy Umiastowscy rozpoczynali budowę pałacu, wzorowanego na słynnej królewskiej rezydencji Stanisława Augusta Poniatowskiego w warszawskich Łazienkach.

Pałac w Żemłosławiu wczoraj i dziś (fot. radzima.org)

Upamiętnienie Żemłosławskiej Fundacji Naukowej Umiastowskich (fot. wikipedia.org)
Na czele pochodu szli Władysław i Janina Umiastowscy. Do odtworzonych postaci z lokalnej historii dołączyli również ziemianie z okolic Berdowska – Aleksander Dębowiecki wraz z żoną Marią.
Goście festynu mogli skosztować „hrabiowskiego placka” przygotowanego według starej receptury Umiastowskich, a także obejrzeć program artystyczny „Melodie w starodawnym parku”.
Podczas wydarzenia wystąpił obecny właściciel posiadłości, Michaił Gliński, który opowiedział o postępach w renowacji pałacu. „Nie wszystko, co robimy, da się dotknąć rękami czy zobaczyć na własne oczy” – podkreślił.
Gliński, szef mińskiej firmy budowlanej „Graditiel”, został właścicielem kompleksu w 2017 roku. Pałac w Żemłosławiu sprzedano pod warunkiem utworzenia w nim obiektu turystycznego z niezbędną infrastrukturą.
Na mocy umowy ochronnej nowy właściciel zobowiązał się do zachowania historycznej architektury. Rozpoczęto prace renowacyjne: wymieniono kominy, usunięto elementy zniszczone przez pożar oraz rozpoczęto naprawę dachu. Jednak jesienią 2019 roku prace wstrzymano z powodu problemów, związanych z dokumentacją projektową.
Oprac. na podst. ivyenews.by
fot. ivyenews.by