W niedzielę, 10 maja, społeczność „Nowogródczyzna” zaprasza na otwarty wykład doktora nauk historycznych Andrzeja Macuka pt. „Szlachta nowogródzka podczas bezkrólewia 1733–1735”.

Bezkrólewie w latach 1733–1735 zakończyło się zwycięstwem Augusta III nad popularnym Stanisławem Leszczyńskim, dzięki wsparciu wojsk saskich i rosyjskich.

Pierwsze kroki do zwycięstwa Augusta III zostały podjęte 14 września 1733 roku, kiedy to szlachta niezgadzająca się na wybór Stanisława Leszczyńskiego na króla protestowała na przedmieściach Warszawy.

Szlachta nowogródzka stanowiła około 40 procent opozycji wobec Leszczyńskiego i 5 października 1733 roku stała się podstawą elektorów, którzy głosowali za wyborem na króla saskiego elektora Fryderyka Augusta, który przyjął imię Augusta III.

Zasługi szlachty nowogródzkiej zostały odnotowane także w akcie generalnej konfederacji zwolenników Augusta III, do którego włączono akt konfederacji nowogródzkiej.

Jest to o tyle istotne, że był to jedyny przypadek w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, kiedy stanowisko szlachty jednego województwa miało tak wyjątkowe znaczenie dla wyboru króla.

Wstęp wolny. Przewidziano również transmisję online w Zoomie – wymagana jest rejestracja poprzez link.

Wykład odbędzie się 10 maja o godzinie 14:30 czasu lokalnego w miejscu: Rodzinna Europa, pl. Konstytucji 6, Warszawa.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)