Andrzej Poczobut, uwolniony po ponad pięciu latach pobytu w więzieniu i kolonii, zapowiada powrót na Białoruś. Tłumaczy, że chce być blisko Polaków, którzy pozostali w tym kraju.

“Moim obowiązkiem jest stać obok Polaków na Białorusi. Związek Polaków dzisiaj to tysiące ludzi. Kilka tysięcy dzieci nadal uczy się polskiego. Wszyscy mówią o mojej odsiadce, ale chodzi o coś więcej – przetrwanie polskości na Białorusi. Dzisiaj działalność ZPB jest ograniczona czerwonymi liniami ze wszystkich stron i organizacja nie jest w stanie prowadzić działalności na taką skalę jak dotychczas, ale mimo to nadal działa. I są ludzie, którzy czekają na mój powrót. My z Andżeliką Borys byliśmy w więzieniu, ale przecież są ludzie z drugiego szeregu, którzy, mocno ryzykując, nie pozwolili organizacji upaść. I dzięki nim ani na sekundę nie zatrzymywaliśmy działalności. Związek jest tarczą dla setek tysięcy mieszkających na Białorusi Polaków, a my z Andżeliką Borys jesteśmy tarczą dla Związku” – mówi Poczobut w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

O terminie powrotu decydują lekarze. Poczobut przebywa obecnie w szpitalu, gdzie przechodzi badania i zabiegi. „Mam swój wiek i swoje choroby – słucham przede wszystkim lekarzy” – podkreśla.

Przyznaje, że Polska to piękny kraj, ale jego serce pozostaje nad Niemnem. „Jestem Polakiem znad Niemna. Tam są moi rodzice i pochowani przodkowie. Czekają na mnie działacze. Kręgosłup ZPB przetrwał, reszta się zregeneruje” – podsumował Poczobut.

Po wyborach prezydenckich w 2020 roku polscy działacze i nauczyciele na Białorusi byli poddawani represjom i szykanom, zwłaszcza ci przekazujący prawdziwą historię. Wielu społeczników, nauczycieli i dziennikarzy wyjechało do Polski, gdzie kontynuują swoją misję na rzecz polskości. Część organizacji, w tym ZPB, Polska Macierz Szkolna i szereg innych lokalnych inicjatyw, wciąż prowadzi działalność na terenie Białorusi, choć w ograniczonym zakresie i poza formalnymi strukturami.

Źródło: wb24.org/rp.pl

Fot. screenshot – YouTube (wPolsce24)

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)