Mińsk zadeklarował gotowość do konsultacji na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych. Szef białoruskiej dyplomacji Maksim Ryżenkow oświadczył, że polskie warunki „zostały zdjęte” i obie strony powinny teraz usiąść do konkretnych rozmów.

“Oni wiele mówili, że mają jakieś warunki. Tak się złożyło, że wszystkie kwestie są dziś zdjęte. Proszę, jesteśmy gotowi do przeprowadzenia konsultacji z polską stroną na poziomie wiceministrów, na innym poziomie, jakichś pełnomocników i tak dalej. Żeby najpierw przepracować cały zespół relacji. Ktoś powinien usiąść i opracować dokładny plan lotów, w którym miejscu znajdujemy się obecnie w relacjach ze stroną polską. Uważam, że powinno to zrobić MSZ” – powiedział.

Dodał, że teraz Polska powinna „się wykazać”, m.in. odblokowaniem granicy dla transportu międzynarodowego. Według niego odblokowanie ruchu, rozwiązanie kwestii handlowych i przygranicznych (kolej, loty, przejścia graniczne) przyniesie korzyści obu stronom.

Deklaracja padła po wymianie więźniów, w której wolność odzyskał m.in. Andrzej Poczobut, oraz po spadku liczby prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wczoraj Donald Trump podziękował Alaksandrowi Łukaszence za współpracę i uwolnienie Poczobuta. Ujawnił też, że we wrześniu o pomoc w uwolnieniu dziennikarza poprosił go prezydent Karol Nawrocki.

Źródło: wb24.org/centrumeuropy.pl

fot. mfa.gov.by

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)