Władze rejonu sieneńskiego od lat bezskutecznie próbują sprzedać lub uratować półzrujnowany dwór rodu Świackich we wsi Bielica (obecnie Połymia). Sytuacja pogorszyła się po kontroli prokuratorskiej – na terenie zabytkowego zespołu powstało nielegalne wysypisko śmieci.

Historia i znaczenie

Dwór zbudowany na początku XIX wieku w stylu klasycystycznym, później rozbudowywany. W latach 1909–1911 Karol Świacki dobudował charakterystyczną ośmioboczną wieżę z pracownią rzeźbiarską. Pałac miał bogate wnętrza, cenną kolekcję obrazów (m.in. Wańkowicza, Wyczółkowskiego) i bibliotekę liczącą 3000 tomów.

„Album zdjęć rodziny Świackich z Bielicy”, pierwsza połowa XX wieku (źródło: poshyk.info)

„Album zdjęć rodziny Świackich z Bielicy”, pierwsza połowa XX wieku (źródło: poshyk.info)

Największe znaczenie kulturowe dwór zyskał dzięki Jance Kupale. W latach 1903–1904 młody poeta pracował tu jako kancelista i ekonom. Właśnie w Bielicy zaczął pisać swoje pierwsze utwory.

Pałac Świackich w ruinie (2012)

Co zostało?

– Cały zespół pałacowo-folwarczny z XVIII/XIX w. jest zabytkiem II kategorii.
– Od 1976 roku obiekt ma status zabytku historyczno-kulturalnego Białorusi.
– Po wojnie mieściła się tu szkoła, dom kultury i biblioteka. Jeden z budynków gospodarczych przerobiono na destylarnię „Płomień”.

Niestety dziś prawie wszystko jest w ruinie. W latach 90. sporo cegieł rozkradziono, a tablicę upamiętniającą Jankę Kupałę zdemontowano i schowano.

W 2009 roku podpisano list intencyjny z łotewską firmą BelFutures na odbudowę pałacu i stworzenie centrum kulturalno-biznesowego z hotelem, ale projekt nie ruszył.

Kresowiak

zdj. główne: planetabelarus.by

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)