W sobotę rodziny ofiar oraz członkowie Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 wzięli udział w uroczystościach na polanie w Puszczy Augustowskiej, kilka kilometrów od Gib, w miejscu dawnego tymczasowego obozu NKWD. 

Obława Augustowska z lipca 1945 r. uznawana jest za największą niewyjaśnioną zbrodnię na Polakach po II wojnie światowej. W operacji NKWD i Smiersz zginęło kilkuset działaczy podziemia niepodległościowego. IPN szacuje liczbę ofiar na ok. 600, choć niektóre dokumenty wskazują nawet na ok. 2 tysiące zamordowanych. Według części historyków zostali zamordowani w okolicach Grodna, na terenach dzisiejszej Białorusi.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele w Gibach, po czym uczestnicy udali się do lasu pod pomnik ofiar. Modlono się tam, zapalono znicze i odczytano apel pamięci.

Poseł Jarosław Zieliński podkreślił symbolikę miejsca: “Jest tam postać Chrystusa Frasobliwego owinięta wojskowym płaszczem, jest krzyż, na którym podczas uroczystości pojawiła się biało-czerwona flaga oraz jest dzwon, który dzwoni w sytuacjach szczególnych, kiedy mamy rocznicowe uroczystości”– powiedział.

W najbliższym czasie zaplanowano: 6 czerwca sympozjum w Suwałkach, 5 lipca Bieg Pamięci w Wigrach oraz główne uroczystości 12 lipca na Wzgórzu Krzyży w Gibach.

Na Suwalszczyźnie mieszkańcy od lat oddają hołd pomordowanym. W Gibach, pod krzyżem na wzgórzu, odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tamtej zbrodni, pomniki znajdują się także w Suwałkach, Augustowie i Sokółce.

Źródło: wb24.org/PAP

fot. facebook.com/14pulkprzeciwpancerny

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)