We wtorek Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. „Poruszająca wyobraźnię wizja miasta skazanego na zagładę, miasta, które nigdy się nie poddało, miasta, które zawsze zwycięża! Warszawo, jesteś wielka!” – napisał na Facebooku.
Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski oprowadził go po wystawie, pokazano mu m.in. film „Miasto ruin”. W księdze pamiątkowej Poczobut napisał: „Dziękuję za możliwość dotknięcia naszej polskiej historii”.
Dziś mieliśmy zaszczyt gościć Andrzeja Poczobuta, niezależnego dziennikarza i działacza mniejszości polskiej na Białorusi oraz wieloletniego więźnia sumienia reżimu Aleksandra Łukaszenki, Kawalera Orderu Orła Białego.
Po ekspozycji Muzeum gościa oprowadzili Jan Ołdakowski,… pic.twitter.com/wxksY5oIOF
— MuzeumPowstania1944 (@1944pl) May 19, 2026
– Muzeum budzi w człowieku emocje: smutek, wzruszenie. Jest w stanie trafić do współczesnego człowieka, który żyje jakby trochę w innym świecie i trochę czym innym się kieruje – powiedział Poczobut. Zwrócił szczególną uwagę na białoruskie wątki Powstania, w tym losy oddziału z Puszczy Nalibockiej oraz dowódców takich jak Adolf Pilch „Góra”/„Dolina” i Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz”.
„Dziękuję za możliwość dotknięcia naszej polskiej historii” – napisał w księdze pamiątkowej Muzeum Powstania Warszawskiego Andrzej Poczobut.
Szczegóły wizyty na stronie: https://t.co/OOBCZvhv06@poczobut @JanOldakowski @FundacjaPPnW @warszawa pic.twitter.com/Tgh5sBACSd
— MuzeumPowstania1944 (@1944pl) May 19, 2026
Jan Ołdakowski podkreślił, że wizyta była dla nich wzruszająca podwójnie:
– Proszę pamiętać, że pan Andrzej był oskarżony o gloryfikowanie Armii Krajowej. To olbrzymia lekcja patriotyzmu.
Poczobut spędził w białoruskim więzieniu 1860 dni. Wyszedł na wolność 29 kwietnia 2026 roku w ramach wymiany więźniów. Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył mu Order Orła Białego.
Źródło: wb24.org/PAP
fot. 1944.pl
