We wtorek Andrzej Poczobut, dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi, odwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. Poruszająca wyobraźnię wizja miasta skazanego na zagładę, miasta, które nigdy się nie poddało, miasta, które zawsze zwycięża! Warszawo, jesteś wielka!– napisał na Facebooku.

Dyrektor Muzeum Jan Ołdakowski oprowadził go po wystawie, pokazano mu m.in. film „Miasto ruin”. W księdze pamiątkowej Poczobut napisał: „Dziękuję za możliwość dotknięcia naszej polskiej historii”.

– Muzeum budzi w człowieku emocje: smutek, wzruszenie. Jest w stanie trafić do współczesnego człowieka, który żyje jakby trochę w innym świecie i trochę czym innym się kieruje – powiedział Poczobut. Zwrócił szczególną uwagę na białoruskie wątki Powstania, w tym losy oddziału z Puszczy Nalibockiej oraz dowódców takich jak Adolf Pilch „Góra”/„Dolina” i Maciej Kalenkiewicz „Kotwicz”.

Jan Ołdakowski podkreślił, że wizyta była dla nich wzruszająca podwójnie:
– Proszę pamiętać, że pan Andrzej był oskarżony o gloryfikowanie Armii Krajowej. To olbrzymia lekcja patriotyzmu.

Poczobut spędził w białoruskim więzieniu 1860 dni. Wyszedł na wolność 29 kwietnia 2026 roku w ramach wymiany więźniów. Prezydent RP Karol Nawrocki wręczył mu Order Orła Białego.

Źródło: wb24.org/PAP

fot. 1944.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)